Trwa ładowanie...
d1ielng

Bezpłatne sztuczne zapłodnienie dla lesbijek

Duńskie lesbijki i kobiety samotne
będą mogły skorzystać z bezpłatnego sztucznego zapłodnienia w
szpitalach publicznych - zdecydował parlament Danii.

Share
d1ielng

Samą zgodę na sztuczne zapłodnienie lesbijek parlament uchwalił - większością zaledwie jednego głosu - 24 maja. W piątek rozstrzygnięto kwestię bezpłatnego dostępu do tego świadczenia w placówkach publicznej służby zdrowia.

Projekt odpowiednich zmian w duńskim prawie wniosły partie opozycyjne, centroprawicowy rząd i prawica zapowiadały sprzeciw. Ostatecznie jednak 24 maja czterech deputowanych z rządzącej Duńskiej Partii Liberalnej głosowało za, a pięciu wstrzymało się od głosu i projekt przeszedł stosunkiem głosów 53-52.

Także w piątek kilku deputowanych z partii rządzącej "wyłamało się", głosując za bezpłatnym dostępem lesbijek i kobiet samotnych do sztucznego zapłodnienia. Rząd premiera Andersa Fogha Rasmussena nie zdołał przeforsować koncepcji odpłatnego sztucznego zapłodnienia w klinikach prywatnych.

Szef rządu nie ukrywał rozczarowania, ale też podkreślał, że ważne było podjęcie decyzji. Ta kwestia jest dyskutowana od wielu lat i nic nie zyskalibyśmy na opóźnianiu głosowania - powiedział.

d1ielng

Dotychczasowe prawo stanowiło, że lekarze mogą dokonywać sztucznego zapłodnienia tylko w przypadku kobiet zamężnych bądź pozostających w związku partnerskim z mężczyzną.

Za sprawą luki prawnej ustawą ograniczającą sztuczne zapłodnienie nie zostały objęte położne i od siedmiu lat prywatne kliniki położnicze oferują duńskim lesbijkom sztuczne zapłodnienie.

Dania jako pierwszy kraj na świecie usankcjonowała w 1989 roku związki partnerskie homoseksualistów. Państwowy Kościół luterański uznaje te związki - jest ich już w tym kraju ok. 3 tysięcy - ale ślubów homoseksualistom nie udziela.

Ugrupowania gejów i lesbijek świętowały piątkowe głosowanie jako wielkie zwycięstwo i przypominały, że następnym punktem ich programu politycznego jest prawo do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Obecnie takie adopcje są w Danii wykluczone.

d1ielng

Podziel się opinią

Share
d1ielng
d1ielng
Więcej tematów