Trwa ładowanie...
18-09-2013 12:35

Bezpłatne szczepienia w Warszawie dla seniorów przeciwko grypie

Warszawiacy, którzy ukończyli 65. rok życia, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie. Stołeczny ratusz, który finansuje program szczepień, szacuje, że z tej oferty skorzysta ponad 75 tys. seniorów.

Bezpłatne szczepienia w Warszawie dla seniorów przeciwko grypieŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
dyhvv53
dyhvv53

- Celem programu finansowanego przez miasto stołeczne Warszawę jest zapobieganie przypadkom zachorowań oraz profilaktyka powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha oraz zaburzeń pracy serca - poinformowała Magdalena Łań w wydziału prasowego stołecznego ratusza.

"Wiemy, jak ważna jest profilaktyka, zwłaszcza wśród ludzi starszych, dlatego promujemy wśród seniorów bezpłatne szczepienia jako niekłopotliwy i łatwy sposób na uniknięcie, być może, ciężkich zachorowań" - podkreśliła w komunikacie w tej sprawie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ratusz szacuje, że w tym roku z bezpłatnych szczepień skorzysta 75,5 tys. seniorów, którzy mogą przyjść na zabieg do 166 warszawskich przychodni. Dofinansowanie programu z budżetu miasta to ponad 2,5 mln zł.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w sezonie 2012/2013 na grypę zachorowało prawie 3 mln Polaków; to aż trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie grypowym.

dyhvv53

Jak podkreśla NIZP-PZH, Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie; w ubiegłym sezonie ze szczepień skorzystało jedynie 3,75 proc. Polaków. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy najlepiej szczepić się pomiędzy wrześniem a grudniem.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywoływana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Choroba objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz nagłą, wysoką gorączką.

Grypa może powodować powikłania takie jak np. wtórne zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zaostrzenie współistniejących chorób przewlekłych.

Na powikłania pogrypowe najbardziej narażone są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.

dyhvv53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyhvv53
Więcej tematów