PolskaBezpłatne porady dla ofiar przestępstw w Lubuskiem

Bezpłatne porady dla ofiar przestępstw w Lubuskiem

Lubuscy prokuratorzy, adwokaci, radcy prawni i sądy udzielają bezpłatnych porad osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstw. Lubuszanie mogą także liczyć na pomoc policji. W regionie, podobnie jak w całym kraju, rozpoczął się Tydzień Ofiar Przestępstw.

Celem dyżurów, które pełnią prokuratorzy, będzie udzielanie informacji o uprawnieniach i możliwościach dochodzenia roszczeń przez osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw, poszkodowanych w wypadkach drogowych i innego rodzaju zdarzeniach.

Jest to już pewnego rodzaju tradycja. Osobiście miałem dwóch interesantów, z którymi rozmawiałem telefonicznie. Prokuratury stoją otworem, można przyjść, zatelefonować lub wysłać e-mail - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze Kazimierz Rubaszewski.

Adresy i więcej informacji na temat dyżurów można znaleźć na stronach internetowych Prokuratur Okręgowych w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp.

W sądach okręgu zielonogórskiego dyżury pełnią sędziowie. Sędziowie udzielają jedynie informacji na temat ustawowych uprawnień osób pokrzywdzonych - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Zielonej Górze sędzia Ryszard Rulka.

Jak poinformował Grzegorz Pogodziński z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., pomoc lubuskiej policji nie ogranicza się do dnia czy tygodnia ofiar przestępstw. Zgodnie ze statutem policja ma obowiązek pomagać zawsze, kiedy tego wymaga sytuacja.

Policjanci przez cały rok są do dyspozycji mieszkańców, szczególnie tych, którzy czują się ofiarami przestępstw. Przygotowaliśmy także ulotki. Można z nich dowiedzieć się, gdzie obok policji udzielana jest pomoc ofiarom przestępstw. Są w nich informacje nie tylko o odpowiednich organach państwa, ale także stowarzyszeniach i instytucjach pozarządowych - powiedział Pogodziński.

W akcję włączyła się jedna z najbardziej znanych kancelarii adwokackich w Gorzowie Wielkopolskim. Adwokaci postanowili udzielać porad prawnych w czwartki bezpłatnie, nie tylko podczas tygodnia ofiar przestępstw, ale i po nim.

Na wszystkich chętnych do skorzystania z tej formy pomocy prawnej będą czekać tego dnia od godziny 15 do 17 czterej adwokaci i sześciu aplikantów.

Natomiast Okręgowa Izba Radców Prawnych w Zielonej Górze czeka na wszystkich chętnych do skorzystania z bezpłatnej pomocy prawnej w poniedziałek od godz. 15 do 17 w swoim gorzowskim biurze. We wtorek podobny dyżur radcy prawni będą pełnić w siedzibie swojej Izby w Zielonej Górze.

Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw przypada 22 lutego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)