Bezpłatna pomoc prawna dla najuboższych
15 dużych kancelarii prawnych podpisało wspólną deklarację na rzecz bezpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym. To pierwsza tak poważna inicjatywa jednocząca środowisko prawnicze w działalności PRO PUBLICO BONO w Polsce.
22.06.2007 14:40
Jak tłumaczy Ewa Konczal z międzynarodowej organizacji "Ashoka" - Innowatorzy dla Dobra Publicznego, taka deklaracja współpracy w znacznym stopniu pomoże organizacjom pozarządowym w działalności na rzecz osób najuboższych, często będących w trudnej sytuacji życiowej. Deklaracja zakłada, że prawnicy różnych specjalności: od spraw karnych, gospodarczych, cywilnych, również radcowie prawni, będą współpracować z organizacjami pozarządowymi i udzielać im porad prawnych odpowiadając jednak na konkretne przypadki osób, które do organizacji, fundacji lub stowarzyszenia trafiły i potrzebują prawnika.
Bezpłatna pomoc prawna ciągle jeszcze napotyka się jednak w Polsce na opór osób i instytucji, które - bez większych wyrzeczeń ze swej strony - mogłyby taką zaoferować. Przykładem jest odmowa jednej z warszawskich kancelarii prawniczych, która jako jedyna nie podpisała deklaracji. To bardzo zły ruch - tłumaczy Michael Cheroutes ze znanej na świecie kancelarii Hogan and Hartson. Według niego pomaganie PRO BONO to - dzisiaj - obowiązek dużych firm. Jak powiedział Cheroutes w jego firmie prawniczej bezpłatna pomoc innym jest wpisana w pewien kodeks wartości.
To także droga do budowania w swoim środowisku pewnej reputacji, prestiżu kancelarii, która w ten sposób działa na rzecz społeczeństwa. Dowodem na to jest to, że każdego roku moja firma otrzymuje od swoich stałych klientów ankietę do wypełnienia z pytaniami: co zrobiliście dla swojej lokalnej społeczności, komu pomogliście? - tłumaczy prawnik.
Z kolei prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Jerzy Stępień przypomina, że działalność PRO BONO, to jest zasada "pomocniczości" jest wpisana w konstytucyjne obowiązki i przywileje wszystkich obywateli oraz jest świadectwem czynnego uczestnictwa w budowie społeczeństwa obywatelskiego.
Inicjatorami podpisania deklaracji przez przedstawicieli polskiego środowiska prawniczego są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, organizacja "Ashoka", Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz instytut prawniczy - Public Interest Law Institute.