PolskaBezpłatna pomoc prawna dla najuboższych

Bezpłatna pomoc prawna dla najuboższych

15 dużych kancelarii prawnych podpisało wspólną deklarację na rzecz bezpłatnej pomocy prawnej osobom najuboższym. To pierwsza tak poważna inicjatywa jednocząca środowisko prawnicze w działalności PRO PUBLICO BONO w Polsce.

22.06.2007 14:40

Jak tłumaczy Ewa Konczal z międzynarodowej organizacji "Ashoka" - Innowatorzy dla Dobra Publicznego, taka deklaracja współpracy w znacznym stopniu pomoże organizacjom pozarządowym w działalności na rzecz osób najuboższych, często będących w trudnej sytuacji życiowej. Deklaracja zakłada, że prawnicy różnych specjalności: od spraw karnych, gospodarczych, cywilnych, również radcowie prawni, będą współpracować z organizacjami pozarządowymi i udzielać im porad prawnych odpowiadając jednak na konkretne przypadki osób, które do organizacji, fundacji lub stowarzyszenia trafiły i potrzebują prawnika.

Bezpłatna pomoc prawna ciągle jeszcze napotyka się jednak w Polsce na opór osób i instytucji, które - bez większych wyrzeczeń ze swej strony - mogłyby taką zaoferować. Przykładem jest odmowa jednej z warszawskich kancelarii prawniczych, która jako jedyna nie podpisała deklaracji. To bardzo zły ruch - tłumaczy Michael Cheroutes ze znanej na świecie kancelarii Hogan and Hartson. Według niego pomaganie PRO BONO to - dzisiaj - obowiązek dużych firm. Jak powiedział Cheroutes w jego firmie prawniczej bezpłatna pomoc innym jest wpisana w pewien kodeks wartości.

To także droga do budowania w swoim środowisku pewnej reputacji, prestiżu kancelarii, która w ten sposób działa na rzecz społeczeństwa. Dowodem na to jest to, że każdego roku moja firma otrzymuje od swoich stałych klientów ankietę do wypełnienia z pytaniami: co zrobiliście dla swojej lokalnej społeczności, komu pomogliście? - tłumaczy prawnik.

Z kolei prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Jerzy Stępień przypomina, że działalność PRO BONO, to jest zasada "pomocniczości" jest wpisana w konstytucyjne obowiązki i przywileje wszystkich obywateli oraz jest świadectwem czynnego uczestnictwa w budowie społeczeństwa obywatelskiego.

Inicjatorami podpisania deklaracji przez przedstawicieli polskiego środowiska prawniczego są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, organizacja "Ashoka", Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz instytut prawniczy - Public Interest Law Institute.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)