Trwa ładowanie...
d3kep46
bezpieczeństwo w sieci
20-03-2008 08:00

Bezpieczeństwo dzieci w sieci


Zdaniem 83 proc. internautów, którzy mają dzieci w wieku od 5 do 15
lat korzystające z internetu, ich pociechy spędzają czas w
internecie grając on-line. Co piąty badany rodzic przyznaje, że
jego dziecko korzysta z programów P2P i czyta blogi.

d3kep46
d3kep46

Jak wynika z badania firmy Gemius, dzieci rozpoczynają swą przygodę z internetem stosunkowo wcześnie. Aż 16 proc. badanych rodziców przyznało, że ich dziecko miało kontakt z internetem w wieku 4 lat lub mniej. Dzieci przeważnie korzystają z internetu w domu - tak twierdzi 98 proc. rodziców - oraz w szkole (41 proc.). Co piąty rodzić przyznaje, że jego dziecko korzysta z internetu u kolegów i znajomych.

Dla najmłodszych internautów internet to przede wszystkim źródło rozrywki i komunikacji. Zdecydowana większość badanych rodziców przyznaje, że ich dziecko korzysta z gier on-line (83 proc.). W opinii respondentów dzieci spędzają także czas w internecie przeglądając strony WWW (50 proc.) i komunikując się z innymi: za pomocą poczty e-mail (41 proc.) i komunikatorów internetowych (33 proc.). Co piąty badany rodzic (19 proc.) twierdzi, że jego dziecko używa programów P2P. Dzieci odwiedzają również blogi innych internautów (18 proc.) oraz prowadzą własne (16 proc.).

Czy rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą nieprzemyślane korzystanie z internetu przez dzieci? Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców jako niebezpieczne ocenia przede wszystkim te formy aktywności on-line, które wiążą się z przekazywaniem przez najmłodszych internautów danych osobistych - adresu zamieszkania (85 proc.) i numeru telefonu (79 proc.). Nieco mniej rodziców - 75 proc. - za niebezpieczne uważa spotkanie się dziecka z osobą poznaną przez internet.

Udostępnianie swojego adresu e-mail osobie poznanej przez internet oraz umieszczanie swoich zdjęć w internecie jest traktowane jako niebezpieczne przez odpowiednio 55 proc. i 48 proc. respondentów. Jednocześnie, relatywnie duża grupa rodziców nie jest w stanie ocenić, jakie formy internetowej aktywności najmłodszych internautów mogą nieść za sobą zagrożenie.


Badanie "Dzieci on-line w oczach rodziców" zostało przeprowadzone przez Gemius SA dla Fundacji Dzieci Niczyje. Ankiety były emitowane od 01.02.2008 do 07.02.2008 na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Grupą docelową były osoby posiadające dziecko w wieku od 5 do 15 lat, które korzysta z internetu. Łącznie otrzymano 1 235 wypełnionych ankiet.

d3kep46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kep46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj