PolskaBezcenny zabytek skradziony z kościoła na Warmii

Bezcenny zabytek skradziony z kościoła na Warmii

Z sanktuarium maryjnego w Stoczku Klasztornym na Warmii skradziono zabytkową XVII-wieczną srebrną sukienkę i berło z obrazu Matki Bożej Pokoju.

Bezcenny zabytek skradziony z kościoła na Warmii
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

29.08.2012 | aktual.: 29.08.2012 11:16

Do kradzieży doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Jak powiedziała Katarzyna Charubin z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej w Olsztynie sprawca wykorzystał nieuwagę zakonników i pozostał na noc we wnętrzu kościoła. Następnie zabrał z obrazu Matki Bożej Pokoju, patronki sanktuarium, wykonaną ze srebra suknię i berło. Zostało ono ufundowano jako wotum dziękczynne za zwycięstwo króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem. Sam obraz, przywieziony z Rzymu ok. 1640 r., nie został uszkodzony.

Policja prosi o pilny kontakt wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Policja zapewni im pełną anonimowość.

Zdaniem proboszcza sanktuarium ks. Krzysztofa Ziai sposób przeprowadzenia kradzieży musiał być przemyślany i może świadczyć o tym, że dokonano jej na zlecenie kolekcjonera dzieł sztuki. W sanktuarium bywało w ostatnich dniach wielu turystów, ostatnio odbywał się tam odpust.

Według księdza złodziej w ciągu dnia wyłamał antepedium, ozdobną deskę w bocznym ołtarzu i ukrył się w jego wnętrzu do czasu zamknięcia kościoła. Dzięki temu nie musiał forsować solidnie zabezpieczonych, masywnych drzwi świątyni. Po dokonaniu kradzieży złodziej wybił okno w kruchcie, wyłamał kłódkę i zdjął sztabę z bocznych drzwi, potem krużgankami wydostał się z sanktuarium.

Skradzione przedmioty miały ogromną wartość historyczną. Wykonaną w 1687 r. ze srebra sukienkę ze złotymi kwiatami i dodane w 1700 r. berło ufundował jako wotum za polskie zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem ówczesny biskup warmiński Michał Radziejowski.

- To poważna strata dla sztuki sakralnej naszego regionu. Jesteśmy w stałym kontakcie z policją, przekazujemy wszystkie dane, które mogą pomóc w identyfikacji tego zabytku - powiedział rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)