Bez przełomu w rozmowach lekarzy z NFZ
Nie ma przełomu w rokowaniach, które prowadzi Narodowy Fundusz Zdrowia z lekarzami rodzinnymi. Jedynie w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim pacjenci mają zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną.
W dziewięciu województwach w kraju trwają rokowania, ale dotychczas nie spowodowały składania ofert przez lekarzy rodzinnych. Lekarze zrzeszeni w "porozumieniu zielonogórskim" nie zgadzają się na opiekę medyczną nad pacjentami przez całą dobę i opłacanie transportu sanitarnego.
Robert Sapa - rzecznik lekarzy "porozumienia zielonogórskiego" powiedział, że Fundusz nie zmienił warunków kontraktowania i dlatego lekarze nie złożyli ofert w tych województwach, gdzie doszło do rozmów.
Rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia Renata Furman powiedziała, że Fundusz nie może zmienić warunków kontraktowania. Według niej, zmiana warunków w czasie trwania konkursu ofert byłaby złamaniem prawa.
W poniedziałek w resorcie zdrowia dojdzie do spotkania ministra zdrowia z dyrektorami instytutów, którzy nie podpisali jeszcze kontraktów z Narodowym Funduszem. Dyrektorzy przedstawią ministrowi swoje argumenty, dlaczego nie chcą podpisać umów na warunkach proponowanych przez Fundusz.
Profesor Zbigniew Religa - dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie powiedział, że jeśli ministrer - jako organ założycielski Instytutów - nakaże podpisanie kontraktów, dyrektorzy będą prosić o pisemny dokument w tej sprawie.
Według profesora Religi, podpisanie kontraktów spowoduje pogorszenie warunków leczenia pacjentów i zwalnianie doświadczonej kadry specjalistów prowadzącej prace naukowe w Instytutach i kształcącej lekarzy.