Betlejemskie Światełko Pokoju w Brandenburgii
Po raz pierwszy płomień
Betlejemskiego Światełka Pokoju odebrali od Lubuszan mieszkańcy
Brandenburgii (Niemcy). Przekazanie Światełka nastąpiło na
symbolicznym moście łączącym Frankfurt nad Odrą i Słubice -
poinformował komendant hufca ZHP w Słubicach Tadeusz Strażewicz.
22.12.2004 | aktual.: 22.12.2004 19:12
Światełko przynieśli harcerze w towarzystwie kapelana Lubuskiej Chorągwi ZHP ks. Pawła Bryka. Światełko przekazał Niemcom burmistrz Słubic Ryszard Bodziacki. Odebrał je od niego nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą Martin Patzelt, któremu towarzyszyła niemiecka młodzież.
Uczestnicy uroczystości złożyli sobie życzenia świąteczne. Zapowiedzieli także, że tradycja przekazywania Betlejemskiego Światełka Pokoju z Lubuskiego do Brandenburgii będzie kultywowana już co roku.
Tradycja przyjmowania Betlejemskiego Światełka Pokoju nie była wcześniej znana w Brandenburgii, choć nie jest niczym nowym w południowych landach, gdzie mieszka wielu katolików. Pomysł, aby ją upowszechnić także w Brandenburgii zrodził się podczas jednego z naszych letnich obozów, na którym byli nasi przyjaciele z Niemiec - powiedział Strażewicz.
Uroczystość na moście poprzedziło krótkie ekumeniczne nabożeństwo w kościele pw. św. Ducha w Słubicach, a zakończyło podobne nabożeństwo we Frankfurcie nad Odrą.
Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została po raz pierwszy zorganizowana w roku 1986 przez austriackie Radio i Telewizję w Linzu. Światło zapalone w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przewiezione zostało w tym roku na pokładzie samolotu do Wiednia i stamtąd jest rozwożone po całym kontynencie.