Trwa ładowanie...
07-11-2014 18:16

Bernd Fabritius nowym szefem Związku Wypędzonych

Nowym przewodniczącym niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) został Bernd Fabritius. Władze BdV wybrały pochodzącego z Siedmiogrodu w Rumunii przesiedleńca na następcę Eriki Steinbach. Fabritius zadeklarował gotowość do dialogu z Polską.

Share
Bernd Fabritius nowym szefem Związku WypędzonychŹródło: PAP/EPA, fot: Bernd von Jutrczenka
d3jahbi

Fabritius był jedynym kandydatem na zwolnione przez Steinbach stanowisko. 49-letni działacz, ostatnio wiceprzewodniczący BdV, otrzymał 144 ze 146 oddanych głosów.

W minionych miesiącach Fabritius w wypowiedziach dla mediów wielokrotnie deklarował gotowość do poprawy relacji z Polską obciążonych konfrontacyjną polityką swej poprzedniczki.

W przemówieniu przed głosowaniem powtórzył, że będzie chciał otworzyć nowy rozdział w stosunkach z krajami Europy Środkowej i Wschodniej. - Musimy pożegnać się z wizerunkiem wroga - podkreślił deputowany bawarskiej CSU.

d3jahbi

Fabritius wyjaśnił, że niemieckim wypędzonym zależy nie na materialnym wyrównaniu strat, lecz na moralnej rehabilitacji. Zapowiedział, że będzie szukał kontaktu z polskim władzami. - Czas dojrzał do tego - ocenił.

Steinbach kierowała BdV od 1998 roku. W lecie nieoczekiwanie zapowiedziała, że nie będzie ponownie kandydowała na to stanowisko. Jej działalność, szczególnie forsowanie projektu Centrum przeciwko Wypędzeniem oraz liczne prowokacyjne wypowiedzi dotyczące II wojny światowej, doprowadziły w poprzedniej dekadzie do poważnego kryzysu w stosunkach polsko-niemieckich.

W przemówieniu pożegnalnym Steinbach wymieniła wśród swoich sukcesów rozpoczęcie budowy ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego poświęconego przymusowym przesiedleniom w XX wieku oraz ustanowienie narodowego dnia pamięci o ofiarach wypędzeń. - To nasze dziecko - powiedziała.

Fabritius urodził się w 1965 roku w Rumunii. W 1984 roku przyjechał jako przesiedleniec do RFN - jak sam powiedział - "wykupiony przez zachodnioniemieckie władze za 10 tys. marek". Z zawodu jest prawnikiem, pracował m.in. w bawarskim ministerstwie pracy.

Bawarski chadek jest gejem; żyje w zarejestrowanym związku ze swoim partnerem.

d3jahbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jahbi
d3jahbi
Więcej tematów