Trwa ładowanie...
d3wsxme

Berlin: Wielotysięczna demonstracja przeciwko rasizmowi

Ponad sto tysięcy osób demonstrowało w sobotę w Berlinie przeciwko rasizmowi i wykluczeniu oraz w obronie praw człowieka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na ulice Berlina wyszło 150 tys. demonstrantów
Na ulice Berlina wyszło 150 tys. demonstrantów (Reuters, Fot: M. Tantussi)
d3wsxme

Do wielkiej demonstracji w sobotę 13 października pod hasłem: "W imię otwartego i wolnego społeczeństwa – solidarność zamiast wykluczenia” wezwała organizacja pozarządowa Bündnis "Unteilbar”. Demonstracja skierowana jest przeciwko, nagonce, dyskryminacji, śmierci uchodźców na Morzu Śródziemnym oraz cięciom finansowym w niemieckim systemie socjalnym. W swoim apelu Bündnis "Unteilbar” wskazał na dramatyczne zmiany polityczne na świecie. "Rasizm i pogarda dla człowieka stają się społecznie akceptowalne”. Prawa człowieka, wolność religii oraz państwo prawa są otwarcie atakowane.

Inicjatywę "Unteilbar” poparły liczne partie, organizacje, związki zawodowe, Kościół ewangelicki, organizacje społeczne, stowarzyszenia uchodźców oraz artyści i środowiska zajmujące się kulturą.

Liczna frekwencja

Wg danych organizacji Bündnis "Unteilbar" w demonstracji, która potrwa do wieczora, bierze udział około 150 tys. osób z całych Niemiec. Pierwotnie spodziewano się około 40 tys. uczestników. O bezpieczeństwo troszczy się 900 funkcjonariuszy policji.

d3wsxme

"Jesteśmy ogromnie zadowoleni z oddźwięku – powiedział agencji prasowej DPA Felix Mueller z Bündnis "Unteilbar".Jego zdaniem tak liczna frekwencja potwierdza, że wielu ludzi chce dać wyraźny sygnał braku akceptacji dla prawicowego populizmu.

*Czytaj więcej na Deutsche Welle: *

Migracja jest matką wszystkich społeczeństw”. Wiec w Hamburgu

Chemnitz: Muzyczny protest przeciwko rasizmowi

"Nie damy się podzielić"

Demonstrację w imię otwartych na świat i tolerancyjnych Niemiec poparł minister spraw zagranicznych Heiko Maas. "Nie damy się podzielić, a już na pewno nie przez prawicowych populistów – powiedział socjaldemokrata dziennikom Grupy Medialnej Funke. "Różnorodne pochodzenie, kolor skóry, religie i style życia nie są dla nas zagrożeniem, lecz wzbogaceniem" – twittował Maas.

d3wsxme

Sekretarz generalny niemieckiego oddziału Amnesty International Markus Beeko w wystąpieniu na Alexanderplatz powołał się na powstałą prawie 70 lat temu Deklarację Praw Człowieka. Jak zaznaczył, gwarantuje ona "każdemu człowiekowi na kuli ziemskiej powszechne i niepodzielne prawa”. Jak oświadczył, przyszłość będzie zależała od tego "czy codziennie damy jasno do zrozumienia, że prawa człowieka i jego godność są podstawą spójności społecznej".

Demonstrację w Berlinie zakończył wieczorem wiec pod Kolumną Zwycięstwa w parku Tiergarten oraz występy niemieckich artystów m.in. Herberta Grönemeyera, Konstantina Weckera oraz Doty Kehr.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wsxme

Podziel się opinią

Share

d3wsxme

d3wsxme
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów