Sejm. Poseł Konfederacji z butelką wódki na mównicy: jesteście złodziejami!
Na nietypowe wystąpienie w Sejmie zdecydował się w czwartek jeden z posłów Konfederacji. Konrad Berkowicz zabrał na mównicę butelkę wódki. Chciał w ten sposób zaprotestować przeciwko zwiększeniu akcyzy na alkohol i papierosy.
28.10.2021 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
- Co w Polsce jest najwyżej opodatkowane? - zaczął poseł Konfederacji. Berkowicz wymienił w tym kontekście wódkę, papierosy, paliwo, energię i pracę.
- Bo na umowie o pracę, jak to się dobrze policzy, prawie połowa pieniędzy od razu jest zabierana pracownikowi. Co łączy te elementy? Czy to, że są szkodliwe i chcecie do nich zniechęcić? No nie. (...) W istocie łączy je to, że wy wiecie, że niezależnie od skali opodatkowania, ludzie i tak będą z tego korzystać. W efekcie 80 proc. ceny wódki to są podatki - stwierdził.
Jak przekonywał Berkowicz, tak wysokie podatki na alkohol nie spowodują, ze ludzie przestaną po niego sięgać. - To uderza istotnie w budżety tych najbiedniejszych rodzin - stwierdził.
Zobacz też: Nie nosisz maseczki? Miej się na baczności! Policja dostała jasny sygnał
- Jesteście złodziejami, jesteście oszustami, którzy kłamią, że robią to dla zdrowia Polaków. I przez to Polacy po wypiciu wódki mają finansowego kaca - zwrócił się do przedstawicieli PiS Berkowicz. Po tych słowach otworzył przyniesioną butelkę i się z niej napił robiąc przy tym charakterystyczny grymas.
Jego wystąpienie skomentowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Widzę, że strasznie dużo osób w tym Sejmie chciałoby występować w filmie i w teatrze - skwitowała.
Akcyza na alkohol wzrośnie?
Przypomnijmy, że w czwartek posłowie zdecydują o losach projektu ustawy o podatku akcyzowym. Ma on na celu podwyżkę akcyzy na alkohol i papierosy.
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie miałyby wzrosnąć o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów.