Benedykt XVI w Neapolu zachęca do walki z przemocą
Do walki z wszelkimi formami przemocy wezwał
Benedykt XVI w homilii podczas niedzielnej mszy w Neapolu. Zgodnie
z oczekiwaniami papież mówił wprost o przenikającej do życia
społecznego pladze przestępczości, sianej przez tamtejszą mafię -
kamorrę.
W mszy na Piazza Plebiscito w strugach deszczu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób.
Odnosząc się do sytuacji w Neapolu Benedykt XVI podkreślił: Dla wielu, życie nie jest łatwe: mnożą się zjawiska biedy, braku miejsca zamieszkania, bezrobocia, braku perspektyw na przyszłość. Jest również smutne zjawisko przemocy.
Nie chodzi wyłącznie o karygodną liczbę zbrodni kamorry, ale również o to, że przemoc zmierza niestety do tego, by stać się powszechną mentalnością, przenikając do życia społecznego, w dzielnicach zabytkowego centrum i na nowych, anonimowych peryferiach, co grozi szczególnie przyciągnięciem młodzieży, wzrastającej w środowiskach, gdzie kwitnie bezprawie, szara strefa i kultura kombinowania - dodał.
Jakże ważne - zauważył papież - jest zatem wzmożenie wysiłków na rzecz strategii zapobiegania, która postawi na szkołę, na pracę i na pomoc młodzieży w gospodarowaniu wolnym czasem.
Konieczna jest interwencja, która włączy wszystkich w walkę przeciwko wszelkiej formie przemocy, począwszy od kształtowania sumień i zmiany mentalności, zachowania i postępowania każdego dnia. Kieruję to wezwanie do każdego mężczyzny i kobiety dobrej woli - powiedział Benedykt XVI.
Oddał również hołd Janowi Pawłowi II przypominając, że odwiedził on Neapol po raz pierwszy 21 października 1979 r., a następnie powrócił tam w 1990 r..
Homilię Benedykt XVI zakończył modlitwą za Neapol, żeby "w tamtejszej społeczności chrześcijańskiej wzrastała autentyczna wiara i niewzruszona nadzieja, zdolne do skutecznego sprzeciwiania się upadaniu na duchu i przemocy".
Zwracając się do wiernych przed modlitwą Anioł Pański, papież zaapelował do katolików o udział w życiu społecznym i politycznym.
Potrzebne jest mocne zaangażowanie wszystkich, zwłaszcza wiernych świeckich, działających na polu społecznym i politycznym, by zapewnić każdej osobie, zwłaszcza młodzieży, niezbędne warunki dla rozwijania naturalnych talentów i dojrzewania do szlachetnych wyborów życiowych w służbie swym bliskim i całej wspólnocie - podkreślił.
W mszy papieskiej uczestniczyło 42 przywódców z całego świata, przybyłych do Neapolu na międzynarodowe spotkanie pokojowe "Ludzie i religie", zorganizowane przez Wspólnotę świętego Idziego. W tym roku odbędzie się ono pod hasłem "Dla świata bez przemocy: religie i kultury w dialogu".
Udział w mszy wzięli między innymi patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, delegacja Patriarchatu Moskiewskiego, prymas wspólnoty anglikańskiej arcybiskup Canterbury Rowan Williams, sekretarz światowej federacji luterańskiej Ishmael Noko, naczelny rabin Izraela Joni Mecger, przedstawiciele świata muzułmańskiego, a także buddyści i hinduiści.
Wczesnym popołudniem Benedykt XVI przyjmie ich na specjalnej audiencji i wygłosi przemówienie.
Sylwia Wysocka