ŚwiatBenedykt XVI przyjął polskich biskupów

Benedykt XVI przyjął polskich biskupów

(fot. AFP)
Benedykt XVI przyjął w południe pierwszą grupę 30 polskich biskupów, składających wizytę "ad Limina Apostolorum", czyli do progów apostolskich. Na ich czele stoi metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski. We wręczonym biskupom przemówieniu po polsku papież podkreślił, że ze wzruszeniem wspomina wielkie modlitewne towarzyszenie Polaków Janowi Pawłowi II podczas "całego pontyfikatu, a szczególnie w dniach przejścia do chwały Pana".

Benedykt XVI przyjął polskich biskupów
Źródło zdjęć: © AFP

26.11.2005 | aktual.: 26.11.2005 15:42

Wiem, że jako papież mogę liczyć na takie samo modlitewne wsparcie. Jest to dar, który bardzo sobie cenię i wciąż o to proszę - napisał.

Benedykt XVI przypomniał, że "Polska otrzymała od poprzednich pokoleń bogate dziedzictwo kulturowe oparte na wartościach chrześcijańskich i z takim dziedzictwem weszła do Unii Europejskiej".

Wobec nasilającego się procesu sekularyzacji i odwrotu od wartości chrześcijańskich nie może tego dziedzictwa utracić. Przeciwnie, negatywne postawy i zagrożenia dla kultury chrześcijańskiej, które są widoczne także w Polsce, są dla Kościoła wezwaniem do wysiłku na rzecz stałej ewangelizacji kultury. Chodzi o to, aby treścią i wartościami Ewangelii zostały przepojone kategorie myślenia, kryteria ocen i normy ludzkiego działania tak w wymiarze indywidualnym jak i społecznym - czytamy w przemówieniu, którego pełny tekst po polsku ogłosiło watykańskie biuro prasowe.

Benedykt XVI zwrócił także uwagę na to, że "trudności ekonomiczne, utrzymujące się wysokie bezrobocie i troska o zabezpieczenie bytu materialnego określają kształt życia wielu polskich rodzin".

Wiele miejsca w przemówieniu papież poświęcił katolickiemu wychowaniu młodzieży, podkreślając, że "chodzi o autentyczne spotkanie z drugą osobą, której trzeba najpierw wysłuchać i zrozumieć ją". Jan Paweł II pozostawił nam niedościgniony wzór takiego spotkania z człowiekiem - dodał.

Papież zauważył z zadowoleniem, że "po latach zniewolenia Kościół mógł powołać w Polsce własne uniwersytety oraz wydziały teologiczne, których znaczna część mieści się w strukturach uniwersytetów państwowych".

Kolejny temat poruszony w papieskim przemówieniu to duszpasterstwo świata kultury i środków masowego przekazu. Benedykt XVI wyraził przekonanie, że media mogą stanowić cenne narzędzie ewangelizacji. Ludzie Kościoła, szczególnie świeccy chrześcijanie, są wezwani, by przez prasę, radio, telewizję, internet w jeszcze większym zakresie promowali wartości ewangeliczne. Ważnym zadaniem Pasterzy Kościoła jest jednak troska nie tylko o fachowe przygotowanie pracowników mass mediów, ale także o ich formację duchową, ludzką czy etyczną. Zachęcam Was, drodzy Bracia w biskupstwie, do podejmowania życzliwego kontaktu ze środowiskiem dziennikarzy i innych pracowników mediów. Być może warto byłoby stworzyć dla nich osobny resort duszpasterstwa - zasugerował.

Szczególnej trosce biskupów polecił sprawę tworzenia i wykorzystania w dziele ewangelizacji kultury, w coraz szerszym zakresie, także katolickich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, zarówno tych o charakterze lokalnym, regionalnym, jak i ogólnopolskim. Papież wyraził pragnienie, by katolickie media "głosiły Bożą prawdę, uwrażliwiały współczesny świat na dziedzictwo wartości chrześcijańskich i by ich głównym celem było zbliżanie wiernych do Chrystusa, budowanie wspólnoty Kościoła w duchu poszukiwania prawdy, miłości, sprawiedliwości i pokoju".

Na audiencji u Benedykta XVI byli między innymi kardynał Henryk Gulbinowicz, metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński, biskup toruński Andrzej Suski, biskup Kazimierz Nycz z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, a także jego poprzednik, arcybiskup Juliusz Paetz.

Druga grupa polskich biskupów, z przebywającym już w Rzymie arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem na czele, rozpocznie wizytę "ad Limina" w poniedziałek 28 listopada.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)