ŚwiatBenedykt XVI przyjął dziewięciu polskich biskupów

Benedykt XVI przyjął dziewięciu polskich biskupów

Benedykt XVI przyjął dziewięciu polskich biskupów z pierwszej grupy ponad trzydziestu hierarchów, przebywających w tym tygodniu w Watykanie z wizytą "ad limina apostolorum". Było to pierwsze spotkanie nowego papieża z delegacją polskiego episkopatu.

Gośćmi Benedykta XVI na krótkiej audiencji przed południem byli metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski ze swym poprzednikiem kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem oraz biskupem pomocniczym Edwardem Janiakiem, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i biskup pomocniczy Ryszard Kasyna, biskup Legnicy Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy tej diecezji Stefan Regmunt i biskup-senior Tadeusz Rybak, a także biskup Świdnicy Ignacy Dec.

Po południu papież przyjmie natomiast kolejnych polskich biskupów: metropolitę gnieźnieńskiego arcybiskupa Henryka Muszyńskiego z biskupami pomocniczymi Wojciechem Polakiem i Szczepanem Wesołym, Jana Bernarda Szlagę z Pelplina, Andrzeja Wojciecha Suskiego z Torunia wraz z biskupem pomocniczym Józefem Szamockim, biskupa Włocławka Wiesława Alojzego Meringa oraz bpa pomocniczego Stanisława Gębickiego i biskupa seniora Bronisława Dembowskiego.

Kolejną grupę biskupów Benedykt XVI przyjmie na audiencji w piątek. W sobotę zaś spotka się ze wszystkimi trzydziestoma polskimi hierarchami na zbiorowej audiencji i wygłosi do nich oczekiwane z wielkim zainteresowaniem przemówienie na temat sytuacji Kościoła w Polsce i stojących przed nim wyzwań.

Czwartkowe audiencje dla polskich biskupów miały charakter prywatny i ograniczyły się do krótkiej rozmowy i błogosławieństwa.

28 listopada przybędzie druga grupa polskich biskupów , a przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz.

Na czele trzeciej i ostatniej grupy polskich biskupów w dniach od 12 do 17 grudnia stanie prymas kardynał Józef Glemp.

Warto zauważyć, że za pontyfikatu Benedykta XVI wizyty "do progów apostolskich" zmieniły charakter: papież przyjmuje ordynariuszy diecezji tylko na krótkich audiencjach i nie może poświęcić im zbyt wiele czasu, także ze względu na ogromną liczbę biskupów z całego świata, przybywających cały czas do Watykanu. Największe zmiany zaszły zaś w odniesieniu do delegacji polskiego episkopatu. Jan Paweł II podejmował biskupów z Ojczyzny, przebywających z wizytą "ad limina apostolorum" na obiadach i kolacjach , a na zakończenie ich pobytu w Rzymie odprawiał z nimi mszę w swej prywatnej kaplicy.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
papieżwatykanpolska

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)