Benedykt XVI przyjął dziewięciu polskich biskupów
Benedykt XVI przyjął dziewięciu polskich biskupów z pierwszej grupy ponad trzydziestu hierarchów, przebywających w tym tygodniu w Watykanie z wizytą "ad limina apostolorum". Było to pierwsze spotkanie nowego papieża z delegacją polskiego episkopatu.
24.11.2005 13:45
Gośćmi Benedykta XVI na krótkiej audiencji przed południem byli metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski ze swym poprzednikiem kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem oraz biskupem pomocniczym Edwardem Janiakiem, metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i biskup pomocniczy Ryszard Kasyna, biskup Legnicy Stefan Cichy oraz biskup pomocniczy tej diecezji Stefan Regmunt i biskup-senior Tadeusz Rybak, a także biskup Świdnicy Ignacy Dec.
Po południu papież przyjmie natomiast kolejnych polskich biskupów: metropolitę gnieźnieńskiego arcybiskupa Henryka Muszyńskiego z biskupami pomocniczymi Wojciechem Polakiem i Szczepanem Wesołym, Jana Bernarda Szlagę z Pelplina, Andrzeja Wojciecha Suskiego z Torunia wraz z biskupem pomocniczym Józefem Szamockim, biskupa Włocławka Wiesława Alojzego Meringa oraz bpa pomocniczego Stanisława Gębickiego i biskupa seniora Bronisława Dembowskiego.
Kolejną grupę biskupów Benedykt XVI przyjmie na audiencji w piątek. W sobotę zaś spotka się ze wszystkimi trzydziestoma polskimi hierarchami na zbiorowej audiencji i wygłosi do nich oczekiwane z wielkim zainteresowaniem przemówienie na temat sytuacji Kościoła w Polsce i stojących przed nim wyzwań.
Czwartkowe audiencje dla polskich biskupów miały charakter prywatny i ograniczyły się do krótkiej rozmowy i błogosławieństwa.
28 listopada przybędzie druga grupa polskich biskupów , a przewodniczyć jej będzie metropolita krakowski arcybiskup Stanisław Dziwisz.
Na czele trzeciej i ostatniej grupy polskich biskupów w dniach od 12 do 17 grudnia stanie prymas kardynał Józef Glemp.
Warto zauważyć, że za pontyfikatu Benedykta XVI wizyty "do progów apostolskich" zmieniły charakter: papież przyjmuje ordynariuszy diecezji tylko na krótkich audiencjach i nie może poświęcić im zbyt wiele czasu, także ze względu na ogromną liczbę biskupów z całego świata, przybywających cały czas do Watykanu. Największe zmiany zaszły zaś w odniesieniu do delegacji polskiego episkopatu. Jan Paweł II podejmował biskupów z Ojczyzny, przebywających z wizytą "ad limina apostolorum" na obiadach i kolacjach , a na zakończenie ich pobytu w Rzymie odprawiał z nimi mszę w swej prywatnej kaplicy.
Sylwia Wysocka