Benedykt XVI ponownie w Polsce w 2009 roku?
Zaproszenie papieża do Polski w 2009 roku na ekumeniczne obchody milenium śmierci św. Brunona proponuje bp Janusz Jagucki, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego - pisze "Życie Warszawy".
27.05.2006 | aktual.: 27.05.2006 07:16
Biskup Jagucki przypomina, że Brunon z Kwerfurtu był uczniem świętego Wojciecha. I podobnie jak on pełen zapału misyjnego na początku 1009 roku udał się z grupą misjonarzy, by głosić ewangelię Prusom i Jadźwingom. Poniósł śmierć męczeńską z 18 innymi misjonarzami 8 marca 1009 roku. Obchody tysięcznej rocznicy tego wydarzenia powinny obchodzić wspólnie wszystkie wyznania. Brunon doskonale symbolizuje jedność chrześcijan sprzed podziałów. Dlatego obecność papieża w wyjątkowy sposób podkreśliłaby wagę i ekumeniczny wymiar tych uroczystości- mówi "ŻW" bp Jagucki.
Biskup Jagucki, wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej, był gospodarzem spotkania z Benedyktem XVI w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Jednak nie poruszał tej sprawy w rozmowach z papieżem. Oficjalne zaproszenie nie leży w moich kompetencjach - zastrzega.
To wymaga ustaleń z episkopatem, Watykanem i władzami państwowymi w Polsce - mówi gazecie Grzegorz Polak, publicysta katolicki. Jak nieoficjalnie dowiedziało się "ŻW", o planowanych uroczystościach wie już abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce.
Ich znaczenie już trzy lata temu podkreślał kardynał Józef Glemp, prymas Polski. W czasie homilii z okazji tysięcznej rocznicy śmierci pierwszych męczenników Polski mówił: Cykl tysiącletnich wspomnień, które splatają się w jeden ciąg logicznego rozwoju w chrześcijańskiej Europie, dopełni w roku 2009 rocznica męczeńskiej śmierci świętego Brunona z Kwerfurtu. Bruno jest zwornikiem wspomnianych wydarzeń.
W przygotowanie obchodów milenijnych zaangażowane są też Kwerfurt i Giżycko. Obecność Benedykta XVI podkreśliłaby także pojednanie polsko-niemieckie - mówi bp Jagucki.
Urząd miasta Giżycko informuje, że chce nadać uroczystościom milenijnym niezwykłą oprawę, gdyż postać świętego Brunona ciągle stanowi pomost między narodami. Historia jego życia i działalności ewangelizacyjnej łączy Kwerfurt w Niemczech, gdzie się urodził, oraz Giżycko, w którym - jak podają różne źródła - zginął śmiercią męczeńską. (PAP)