Benedykt XVI do Polaków: "Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa"
Benedykt XVI w 2006 roku udał się na pielgrzymkę do Polski. Papież odwiedził wówczas Warszawę i miejsca związane z Janem Pawłem II, czyli Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim. Podczas swojego przemówienia zwrócił się bezpośrednio do Polaków. - Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa - powiedział.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
Benedykt XVI przybył do Polski 25 maja 2006 roku. Hasłem pielgrzymki głowy Kościoła były słowa "Trwajcie mocni w wierze". Papież podczas swojej wizyty udał się do miejsc związanych z Janem Pawłem II, a w trakcie wystąpień podkreślał znaczenie wiary w życiu człowieka. Ojciec Święty spotkał się wówczas m.in. z prezydentem Lechem Kaczyńskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Media wieszczą globalną katastrofę. Sprawdzamy, czy powinniśmy bać się wulkanów
26 maja 2006 r. papież przewodniczył eucharystii na placu Piłsudskiego w Warszawie. W czasie homilii nawiązał do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych w czasie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny na placu Zwycięstwa. Zaapelował także do Polaków, aby nie zapominali wielkich dzieł Bożych i zaznaczył, że "wiara polega na głębokiej, osobistej relacji z Chrystusem, relacji opartej na miłości Tego, który nas pierwszy umiłował, aż do całkowitej ofiary z siebie".
Benedykt XVI prosił też Polaków, aby pielęgnowali "bogate dziedzictwo wiary poprzednich pokoleń, dziedzictwo myśli i posługi wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II".
28 maja papież odprawił mszę św. na krakowskich Błoniach. W homilii wyznał: "Kraków Karola Wojtyły i Kraków Jana Pawła II jest również moim Krakowem. Jest również drogim sercu Krakowem dla niezliczonej rzeszy chrześcijan na całym świecie, którzy wiedzą, że Jan Paweł II przybył na wzgórze watykańskie z tego miasta, ze wzgórza wawelskiego, z dalekiego kraju, który dzięki niemu stał się dla wszystkich krajem drogim".
Biskup Kościoła Rzymskiego wskazał Polakom, że wraz z wyborem Karola Wojtyły Polska "stała się miejscem szczególnego świadectwa wiary w Jezusa Chrystusa". - Zostaliście powołani, by to świadectwo składać wobec całego świata. To wasze powołanie jest nadal aktualne, a może nawet jeszcze bardziej od chwili błogosławionej śmierci Sługi Bożego. Niech nie zabraknie światu waszego świadectwa - zaapelował papież.
Szczególnym wydarzeniem pielgrzymki do Polski była wizyta papieża w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. - Nie mogłem tutaj nie przybyć. Przybyć tu musiałem. Był to i jest obowiązek wobec prawdy, wobec tych, którzy tu cierpieli, obowiązek wobec Boga: jestem tu jako następca Jana Pawła II i jako syn narodu niemieckiego – syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania" - wyznał papież.
Źródło: PAP