Benedykt XVI: Boże, ześlij pokój na Ziemię Świętą!
Benedykt XVI modlił się rano przed jerozolimską Ścianą Płaczu (Zachodnią), jednym z najbardziej symbolicznych i najważniejszych miejsc judaizmu. Wcześniej Benedykt XVI stał się pierwszym papieżem, który wszedł do jednego z najważniejszych miejsc islamu - meczetu Omara.
Papież przebywając pod Ścianą Płaczu, podobnie jak w pamiętnym, niezapowiadanym wcześniej geście uczynił to Jan Paweł II w 2000 roku, włożył karteczkę w szczelinę muru. Na karteczce znajduje się modlitwa o pokój w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie.
Benedykt XVI napisał, że odwiedzając Jerozolimę składa przed Bogiem "radości, nadzieje, aspiracje, doświadczenia, cierpienia i boleści wszystkich ludów świata".
"Boże Abrahama, Izaaka i Jakuba, wysłuchaj krzyku zgnębionych, wystraszonych i pozbawionych wszystkiego; ześlij Twój pokój na Ziemię Świętą, na cały Bliski Wschód i całą rodzinę ludzką; porusz serca tych wszystkich, którzy wzywają Twe imię, aby podążali pokornie drogą sprawiedliwości i współczucia" - dodał papież w modlitwie.
Po ceremonii przy Ścianie Płaczu Benedykt XVI spotkał się z dwoma głównymi rabinami Jerozolimy. Następnie papież ma spotkać się z przedstawicielami Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy oraz odwiedzić Wieczernik. Po południu odprawi mszę w Dolinie Jozafata.
Benedykt XVI pierwszym papieżem w meczecie Omara
Wcześniej papież odwiedził jerozolimskie Wzgórze Świątynne, na którym znajduje się m.in. meczet Kopuły na Skale (meczet Omara), jedno z trzech najważniejszych miejsc islamu. Benedykt XVI jest pierwszym papieżem, który wszedł do meczetu Omara.
Na Wzgórzu Świątynnym, u wejścia do meczetu papieża powitał wielki mufti Jerozolimy Mohammed Husajn.
W przemówieniu na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Benedykt XVI - zwracając się do wielkiego muftiego Jerozolimy i liderów wspólnoty muzułmańskiej - apelował o pokonanie konfliktów oraz nieporozumień i wspólne działania na rzecz pokoju.
Zapewniwszy o swym szacunku dla przywódców społeczności islamskiej w Jerozolimie papież mówił o "świecie w smutny sposób rozdartym przez podziały" .
Wyraził przekonanie, że Wzgórze Świątynne to "święte miejsce" powinno być "bodźcem" i "wyzwaniem" dla ludzi dobrej woli do pracy na rzecz "przezwyciężenia nieporozumień i konfliktów z przeszłości i wkroczenia na ścieżkę szczerego dialogu w celu budowy świata sprawiedliwości i pokoju dla następnych pokoleń".
Benedykt XVI dodał, że ci, którzy "wyznają imię Boga", mają za zadanie "podejmowanie niestrudzonych starań o prawość", naśladując jego przebaczenie.
- Drodzy przyjaciele, przybyłem do Jerozolimy z pielgrzymką wiary - podkreślił papież. - Dziękuję Bogu za tę możliwość spotkania się z wami jako biskup Rzymu i następca apostoła Piotra, ale także jako syn Abrahama - dodał.
- Zapewniam was - mówił - że Kościół pragnie gorąco współpracować dla pomyślności rodziny ludzkiej .
Papież przypomniał, że muzułmanie i chrześcijanie prowadzą rozpoczęty już, nacechowany szacunkiem dialog. - Obyśmy starali się żyć w duchu zgody i współdziałania, niosąc świadectwo o Bogu Jedynym, wielkodusznie służąc innym - zakończył Benedykt XVI.
Wielki mufti Jerozolimy Mohammed Husajn zaapelował do Benedykta XVI, aby odegrał aktywną rolę w zakończeniu izraelskiej "agresji" przeciwko Palestyńczykom.
- Pokój i bezpieczeństwo, których od kilku dziesięcioleci brakuje w tym regionie, nie mogą być wprowadzone, jeśli nie zostanie zakończona izraelska okupacja i bez odzyskania przez nasz lud wolności i praw - powiedział mufti.