ŚwiatBenedykt XVI: apeluję o wrażliwość wobec bliźnich

Benedykt XVI: apeluję o wrażliwość wobec bliźnich

O otwartość i wrażliwość wobec bliźnich, cierpiących z powodu głodu i ubóstwa, zaapelował do wiernych Benedykt XVI w ogłoszonym orędziu na Wielki Post.

"Ten czas przeżyjmy w skupieniu, krótsze niech będą rozmowy, skromniejsze nasze posiłki, więcej czuwania" - napisał papież przytaczając słowa liturgicznego hymnu wielkopostnego.

Benedykt XVI zauważył: w obecnych czasach "zmniejszyło się nieco znaczenie duchowe praktyki postu, a stała się ona raczej - w kulturze zdominowanej przez poszukiwanie dobrobytu materialnego - środkiem terapeutycznym wspomagającym pielęgnację własnego ciała".

"Post jest wartościową praktyką ascetyczną, duchową bronią w walce z wszelkim możliwym, nieuporządkowanym przywiązaniem do nas samych" - podkreślił papież.

Przypomniał wiernym: "dobrowolna rezygnacja z przyjemności, jaką jest jedzenie, i z innych dóbr materialnych pomaga uczniowi Chrystusa panować nad innymi rodzajami głodu osłabionej grzechem pierworodnym natury, którego negatywne skutki odbijają się na całej osobowości człowieka".

Według papieża post pomaga także uświadomić sobie, w jakiej sytuacji żyje wielu ludzi na świecie, cierpiących głód i ubóstwo. Jest również, dodał, okazją do naśladowania Dobrego Samarytanina, który "pochyla się nad cierpiącym bratem i śpieszy mu z pomocą". "Nasz wolny wybór - ocenił - jakim jest rezygnacja z czegoś, aby pomóc innym, w konkretny sposób pokazuje, że bliźni przeżywający trudności nie jest nam obcy".

Benedykt XVI cytując słowa hymnu zwrócił uwagę na to, że duchowe przygotowanie do obchodów Świąt Wielkanocy "oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi".

Jak zauważył w nawiązaniu do coraz powszechniejszej praktyki "głodówek" w celach terapeutycznych, "służy to oczywiście dobrej kondycji fizycznej".

Ale - dodał - post "dla ludzi wierzących stanowi w pierwszej kolejności 'terapię' pomagającą leczyć to wszystko, co uniemożliwia wypełnianie woli Boga".

Dlatego, stwierdził, dla Kościoła ta praktyka pokutna "może pomóc zadać śmierć naszemu egoizmowi i otworzyć serce na miłość Boga i bliźniego".

"Odmawianie sobie pokarmu materialnego, który żywi ciało, umacnia wewnętrzną gotowość do słuchania Chrystusa i żywienia się Jego zbawczym słowem" - napisał papież.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)