PolskaBędzie zgoda PSL-u na "Zgodę"?

Będzie zgoda PSL‑u na "Zgodę"?

Pomysł utworzenia Komitetu Wyborczego "Zgoda" mocno podzielił polityków PSL. Za utworzeniem komitetu opowiada się m.in. prezes PSL Janusz Wojciechowski i wiceprezes partii Zbigniew Kuźmiuk; przeciwko - szef Rady Naczelnej Stronnictwa Jarosław Kalinowski i poseł Eugeniusz Kłopotek.

21.01.2005 | aktual.: 21.01.2005 19:15

Zdaniem Kalinowskiego, Stronnictwo powinno pójść do wyborów pod sztandarem PSL, a nie jako komitet "Zgoda". Nie musimy szukać politycznej maski aby omamić wyborców, bo mamy 110 lat historii - powiedział Kalinowski. Jak dodał, pójście do wyborów pod inną nazwą niż PSL "absolutnie" nie jest dobrym pomysłem.

Wojciechowski poinformował, że doszło do porozumienia z prof. Zbigniewem Religą i prezesem ZCHN Jerzym Kropiwnickim w sprawie utworzenia Komitetu "Zgoda". Porozumienie ma być podpisana oficjalnie w sobotę.

Umowa przewiduje wspólny start w wyborach parlamentarnych PSL, ZChN i środowisk skupionych wokół prof. Religi. Profesor ma być kandydatem Komitetu na prezydenta. Porozumienie ma być otwarte na inne ugrupowania.

Ostatni punkt porozumienia przewiduje jednak, że umowa o powołaniu Komitetu "Zgoda" wymaga zatwierdzenia przez Radę Naczelną PSL. Rada zbiera się 29 stycznia.

Wojciechowski uważa, że na scenie politycznej jest miejsce dla chadecko-ludowego porozumienia wyborczego. W jego ocenie, taki komitet może zdobyć w wyborach co najmniej 16-18 procentowe poparcie. Prezes PSL wyraził też przekonanie, że Rada Naczelna partii zaaprobuje jego propozycję, bo "jest to potrzebny ruch na scenie politycznej".

Również zdaniem Kuźmiuka utworzenie komitetu "Zgoda" będzie politycznym sukcesem, który przyciągnięcie nowych wyborców. Według niego, nowa formuła wyborcza daje szanse na kilkanaście procentowe poparcie.

Wiceprezes PSL Zdzisław Podkański powiedział, że Polska potrzebuje zespolenia wysiłków wszystkich ugrupowań patriotycznych, chrześcijańskich ludowych i narodowych. W jego ocenie, taką szansę daje wspólny start w wyborach PSL z ZChN i prof. Religą.

Posłowie Eugeniusz Kłopotek i Jan Bury poinformowali PAP, że podczas Rady Naczelnej będą głosowali przeciwko utworzeniu komitetu "Zgoda". Zdaniem Kłopotka podpisanie porozumienia przed Radą Naczelną PSL nie jest dobrym rozwiązaniem, bo stawia delegatów przed "aktem dokonanym"

Kłopotek uważa, że utworzenie komitetu na pół roku przed wyborami to błąd polityczny. Ciężko się będzie przebić w walce politycznej z nową nazwą "Zgoda". Z kolei stary szyld - PSL powinien się przebić i zostać doceniony - dodał.

Również według Burego, pomysł utworzenia komitetu "Zgoda" nie jest dobry. To są eksperymenty dobre do sondaży, badań, ale nie w praktyce. Mojej zgody na "Zgodę" nie ma - oświadczył.

Także posłowie Stanisław Żelichowski i Marek Sawicki opowiadają się za pójściem do wyborów pod szyldem PSL. Sceptyczny wobec powołania komitetu jest również szef klubu PSL Waldemar Pawlak.

Koncepcja powołania Porozumienia Wyborczego "Zgoda" to kolejny pomysł Wojciechowskiego otwarcia się PSL na nowe środowiska. Wcześniej prezes PSL forsował pomysł zmiany nazwy partii na PSL- Centrum i połączenia z partią Centrum i Stronnictwem Konserwatywno- Ludowym. Ze względu na zdecydowany opór działaczy Stronnictwa koncepcja upadła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)