PolskaBędzie święto Czerwca '56?

Będzie święto Czerwca '56?

Dla uczczenia wydarzeń czerwcowych w 1956 roku poznańscy samorządowcy zaproponowali, aby dzień 28 czerwca ustanowić świętem państwowym. Sejm już przygotowuje ustawę. Jednak tylko w Poznaniu większość osób nie będzie tego dnia pracować.

Będzie święto Czerwca '56?

19.05.2006 | aktual.: 23.06.2006 13:40

Do Kancelarii Sejmu wpłynęło pismo z wnioskiem od samorządowców poznańskich o ustanowienie święta, ale to za mało. Potrzebna jest jeszcze inicjatywa poselska – informuje poseł Tomasz Górski. Posłowie z Wielkopolski już zbierają podpisy pod wnioskiem. Albo powstanie całkiem nowa ustawa o święcie państwowym w dniu 28 czerwca, albo wydarzenia te zostaną dopisane do ustawy o świętach państwowych. Problemem tym zajmował się już Konwent Seniorów – dodaje poseł Górski. Podkreśla, że święto to nie będzie dniem wolnym w całej Polsce, jedynie w Poznaniu.

100 tysięcy przy krzyżach

Tymczasem dzień wolny w tym roku jest w Poznaniu wyjątkowo uzasadniony. Do obchodów 50. rocznicy wydarzeń czerwcowych przygotowują się tłumy ludzi, instytucje i organizacje zgłaszają własne propozycje uczczenia powstania robotników.

Na placu Mickiewicza, gdzie odbędą się główne uroczystości, zjawi się co najmniej 100 tysięcy osób. Poznaniacy zaczną się gromadzić przy Krzyżach wczesnym rankiem. Oficjalne uroczystości zaczną się o 10.00. Odprawiona zostanie msza św., zebrani wysłuchają też mszy skomponowanej przez Jacka Sykulskiego, będzie apel poległych, przemówienia wygłoszą głowy państw, a o godz. 13 rozlegnie się salut armatni. Wiele imprez, gromadzących także tłumy ludzi, odbędzie się po południu i wieczorem.

Zarządy zdecydują

O wolny dzień apeluje prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który dodatkowo wyśle pisma w tej sprawie do największych w mieście firm i instytucji.

W poznańskich firmach znają apel prezydenta. Sprawą zajmie się nasz zarząd – mówi Bolesław Januszkiewicz, rzecznik prasowy Cegielskiego. Decyzja nie jest łatwa, bo wiadomo, jaka była rola robotników naszej firmy przed 50 laty, ale mamy zobowiązania wobec stoczni polskich i niemieckich. Prawdopodobnie wolny dzień trzeba będzie odpracować. Jestem pewny, że zarząd podejmie takie decyzje, by wszyscy byli zadowoleni - wyjaśnia.

Największym pracodawcą w mieście jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Władze uczelni ogłoszą godziny rektorskie. W uroczystościach będą więc mogli wziąć udział nie tylko studenci, ale i pracownicy. Prawdopodobnie w ten sam sposób postąpią władze pozostałych uczelni.

Największym pracodawcą produkcyjnym jest fabryka spółki Volkswagen Poznań. Nasz zarząd jeszcze nie zajął stanowiska w sprawie apelu prezydenta. Zrobi to w najbliższych dniach – mówi Marcin Baszyński, rzecznik prasowy spółki.

Wolne mieć będą pracownicy Urzędu Miasta. Prawdopodobnie 28 czerwca nie będzie też pracować Urząd Wojewódzki. Nie jest to jednak jeszcze pewne. Pismo w tej sprawie zostało już wysłane do Prezesa Rady Ministrów. Urzędnicy czekają na decyzję premiera.

Dni czarne i czerwone

Nie każde święto państwowe jest dniem wolnym od pracy. W kalendarzu na czerwono zaznaczone są tylko dni wolne. Takich dni jest 11. Niezależnie od tego Sejm ustanawia święta państwowe nie zaznaczając, że są to dni wolne. W ciągu ostatniego roku Sejm ustanowił trzy takie dni: Święto Flagi (2 maja), Dzień Solidarności i Wolności (31 sierpnia), Dzień Papieża Jana Pawła II (16 października).

Józef Djaczenko

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)