PolskaBędzie przełom w sprawie zabójstwa gen. Papały?

Będzie przełom w sprawie zabójstwa gen. Papały?

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotka się w Krakowie z prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem. Jeden z tematów rozmów to sprawa ekstradycji z USA do Polski Edwarda Mazura, podejrzanego o nakłanianie do zabójstwa gen. Marka Papały - twierdzi źródło Polskiej Agencji Prasowej w resorcie sprawiedliwości.

Będzie przełom w sprawie zabójstwa gen. Papały?
Źródło zdjęć: © PAP | Bartłomiej Zborowski

02.02.2011 | aktual.: 02.02.2011 17:44

Pytana o to rzeczniczka ministerstwa Joanna Dębek powiedziała jedynie, że tematem rozmów, do którego dojdzie w Krakowie podczas czwartkowego spotkania grupy G6, będzie kwestia polsko-amerykańskiej współpracy prawnej. - Inicjatywa spotkania wyszła ze strony amerykańskiej - podkreśliła.

W spotkaniu nie weźmie udziału prokurator generalny Andrzej Seremet. Jak twierdzą źródła w prokuraturze, Seremet odbył jednak rozmowę z Kwiatkowskim na temat jego spotkania z Holderem.

Z kolei MSWiA nie informuje oficjalnie ani o terminie i miejscu spotkania grupy G6, ani o tematyce. Jak wynika z informacji ze źródeł zbliżonych do resortu, rozmowy ministrów spraw wewnętrznych grupy G6 zaplanowane są na piątek. W czwartek wieczorem mają przyjechać do Krakowa, gdzie mają odbyć się ich rozmowy.

Grupa G6, działa od 2003 r. W jej skład wchodzą największe państwa członkowskie Unii Europejskiej: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania i Polska. Spotkania odbywają się raz na pół roku i biorą w nich udział ministrowie spraw wewnętrznych oraz zazwyczaj przedstawiciel USA. Obecne rozmowy nieprzypadkowo odbędą się w Polsce, w połowie 2010 r. nasz kraj objął prezydencję w grupie; po nas przejmie ją Hiszpania.

O tym, że w rozmowach Kwiatkowskiego z Holderem ma być poruszony temat ewentualnego ponowienia wniosku o ekstradycję Mazura do Polski, jako pierwszy poinformował portal tvp.info. Chodzić ma o sprawdzenie, czy i jaka jest możliwość ponowienia tego wniosku w kontekście nowych ustaleń łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która od listopada 2009 r. prowadzi śledztwo ws. zlecenia zabójstwa gen. Papały. Prokuratura ma nowego świadka koronnego - Piotra K. pseud. Broda, uzyskała też inne zeznania.

W lipcu 2007 r. prowadzący proces o ekstradycję Mazura do Polski sędzia Arlander Keys uznał, że dowody przeciw niemu nie są wystarczające i wydał decyzję odmowną. Zeznania obciążającego Mazura świadka Artura Zirajewskiego, nazwanego "notorycznym kłamcą", uznał za niewiarygodne. Departament Stanu USA informował, że to zamyka sprawę.

W Polsce Mazur jest formalnie podejrzany o to, że w 1998 r. nakłaniał Zirajewskiego do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów - jak zeznawał Zirajewski. Mazur był już raz w Polsce zatrzymany i przesłuchany w sprawie zabójstwa - w 2002 r. Został jednak wypuszczony i wyjechał z Polski. W 2007 r. prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie tego zwolnienia, nie dopatrując się przestępstwa

Obrońcy Mazura podkreślali, że Zirajewski ułożył sobie w areszcie historię o Mazurze na podstawie prasy i rozmów z oficerami CBŚ, którzy mieli proponować współpracę kilku oskarżonym w gdańskim procesie płatnych zabójców. W 2009 r. powołany przez prokuraturę biegły psycholog policyjny podważył wiarygodność słów Zirajewskiego i uznał, że "nie spełniają one większości psychologicznych standardów wiarygodności".

W listopadzie 2009 r. śledztwo ws. zabójstwa Papały przeniesiono z Warszawy do Łodzi. Ówczesny prokurator krajowy Edward Zalewski uznał, że po 11 latach śledztwo wymaga "nowego spojrzenia", łódzka prokuratura ma dokonać swoistego "bilansu otwarcia", a prokuratorzy ze stolicy powinni się skoncentrować na "czynnym udziale" w postępowaniu sądowym przeciw "Słowikowi" i Boguckiemu.

W styczniu zeszłego roku Zirajewski zmarł na oddziale szpitalnym gdańskiego aresztu wskutek zatoru tętnicy płucnej. Pierwszoplanowa prokuratorska hipoteza głosi, że mógł on próbować uciec, ale zażył zbyt dużo leków nasennych.

Od lutego zeszłego roku trwa proces Ryszarda Boguckiego, oskarżonego o obserwowanie miejsca zabójstwa Papały i bezskuteczne nakłanianie w 1998 r. za 30 tys. dolarów gangstera Zbigniewa G. do tego zabójstwa. Drugiemu oskarżonemu - Andrzejowi Z. pseud. Słowik prokuratura zarzuciła nakłanianie za 40 tys. dolarów Zirajewskiego do zabójstwa Papały. Oskarżonym grozi dożywocie, nie przyznają się do winy.

B. szefa policji zastrzelono 25 czerwca 1998 r. przed blokiem w Warszawie, gdzie mieszkał. Wielowątkowe śledztwo przedłużano już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Działania śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura, m.in.: w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)