Będzie portal internetowy "Czas na równe traktowanie"
"Czas na równe traktowanie - krajowy system
monitorowania równego traktowania kobiet i mężczyzn" - to nazwa
portalu internetowego przygotowanego na zlecenie biura
pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.
18.10.2005 | aktual.: 18.10.2005 17:55
Projekt ten przedstawiono w Warszawie. Portal "zawiśnie" w Internecie prawdopodobnie na początku listopada. Adres strony jeszcze nie jest znany. Jednym z najważniejszych zadań tego portalu jest poprawa ogólnospołecznego rozumienia kwestii równości - zarówno przez administrację publiczną, jak i wszystkich obywateli - tłumaczyła pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn Magdalena Środa.
W portalu znajdziemy m.in. raporty tematyczne opisujące sytuację kobiet i mężczyzn w Polsce. Znajdą się też raporty poświęcone demografii, edukacji, rodzinie, zabezpieczeniu społecznemu, przemocy, warunkom życia oraz ubóstwu. Będzie też można znaleźć odnośniki do innych stron internetowych poświęconych podobnej tematyce, a także do stron organizacji pozarządowych oraz organizacji międzynarodowych.
Minister Środa ma nadzieję, że jej następczyni zadba o to, by portal został utrzymany i był na bieżąco aktualizowany. Co prawda Platforma Obywatelska chce odchudzić administrację, a Prawo i Sprawiedliwość w ogóle zamierza zlikwidować urząd, który piastuję. Mam jednak nadzieję, że "to niezwykle użyteczne dziecko" (portal) zostanie - mówiła. Dodała jednak, że sama takiej gwarancji dać nie może.
Środa przypomniała, że w wielu krajach Unii Europejskiej np. ustawa o równym statusie kobiet i mężczyzn została przyjęta przez rządy prawicowe. W krajach UE panuje pełne zrozumienie dla tego problemu. Tam wszyscy politycy wiedzą, że jest to problem demokracji, a nie problem ideologiczny - podkreśliła.
"Krajowy system monitorowania równego traktowania kobiet i mężczyzn" zrealizowano w ramach projektu "Wzmocnienie polityk równego traktowania kobiet i mężczyzn" finansowanego ze środków Unii Europejskiej.