ŚwiatBędzie można zagłosować w 176 obwodach za granicą

Będzie można zagłosować w 176 obwodach za granicą

Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą będą mogli zagłosować w jednym ze 176 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski. Głos za granicą po raz pierwszy w wyborach do PE można także oddać korespondencyjnie.

Będzie można zagłosować w 176 obwodach za granicą
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

Eurowybory odbędą się 25 maja. Głosujący za granicą Polacy będą wybierali kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty).

MSZ tworzy obwody głosowania tam, gdzie są polskie placówki dyplomatyczno-konsularne, a także w razie potrzeb w miejscach dużych skupisk Polaków i Polonii.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii będzie można oddać głos w 19 lokalach wyborczych, w USA - 11, w Niemczech - 8, w Hiszpanii - 7. Głosować będzie można także m.in. w Korei Północnej, Wietnamie, Kuwejcie, Mieście Tajpej, a także w dwóch obwodach w Afganistanie, gdzie przebywają polscy żołnierze.

Głosowanie w niektórych obwodach ze względu na różnicę czasu odbędzie się w sobotę, 24 maja; godziny głosowania ustalają placówki.

Aby wrzucić głos do urny w lokalu wyborczym za granicą, trzeba zawiadomić o tym odpowiedniego konsula do 22 maja (czwartek). We wniosku trzeba podać: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku obywatela UE numer paszportu lub innego dokumentu tożsamości), adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju (w przypadku przebywających za granicą czasowo), numer ważnego paszportu, miejsce i datę jego wydania. W przypadku państw, w których dowód osobisty wystarcza do przekroczenia granicy, można podać numer dowodu osobistego. Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub elektronicznie.

W dowolnym miejscu w kraju i za granicą będą mogli natomiast głosować ci wyborcy, którzy do 23 maja (piątek) w swoim urzędzie gminy (tam jest się ujętym w spisie wyborców) odbiorą w tej sprawie zaświadczenie.

Po raz pierwszy w wyborach do PE za granicą można zagłosować korespondencyjnie - to ułatwienie dla tych wyborców, którzy mieszkają z dala od dużych skupisk Polaków.

Wnioski ws. głosowania korespondencyjnego trzeba składać odpowiedniemu konsulowi do 12 maja (poniedziałek) - nie wszystkie obwody za granicą zostały wyznaczone do głosowania korespondencyjnego za granicą.

Wyborca otrzyma pocztą pakiet wyborczy, w skład którego wchodzi formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu, karta do głosowania oraz koperta do odesłania pakietu. Pakiet należy odesłać w takim terminie, aby karta głosowania dotarła do komisji wyborczej najpóźniej w dniu wyborów.

Za granicą będzie można oddać głos w 176 obwodach (to mniej niż w 2009 r. - wówczas tych obwodów było 189). "MSZ przewiduje większe zainteresowanie wyborców głosowaniem korespondencyjnym. Stąd, zdaniem MSZ, nie ma potrzeby tworzenia tylu obwodów, co poprzednio" - tłumaczył sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.

Obwody za granicą tworzy minister spraw zagranicznych po zasięgnięciu opinii PKW.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)