Trwa ładowanie...
d33b71o
pogoda

Pogoda. Będzie coraz cieplej. Chłód jednak szybko wróci

Od kilkudziesięciu godzin nad Polską zalega powietrze arktyczne. Do naszego kraju ściąga je wyż, którego centrum we wtorek znajdowało się nad Litwą. A co przyniosą kolejne dni?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Od czwartku uderzenie ciepła. Później kolejny spadek temperatury.
Pogoda. Od czwartku uderzenie ciepła. Później kolejny spadek temperatury. (WXCHARTS.COM)
d33b71o

W poniedziałek temperatura w ciągu dnia wyniosła zaledwie 3-6 stopni, a na Podhalu, gdzie zalegało jeszcze frontalne zachmurzenie z opadami śniegu, było -6 stopni. Jeszcze zimniejszy był wtorkowy poranek. W całej Polsce odnotowano wartości ujemne – w Jeleniej Górze i Kozienicach -10 stopni, w Zakopanem -11 stopni, a w Poroninie aż -13 stopni. Gdybyśmy mieli teraz styczeń, z pewnością doświadczylibyśmy fali przynajmniej dwudziestostopniowych mrozów. Również wtorek nie był ciepły. Na ogół na termometrach zobaczyliśmy 4-7 stopni, nieco mniej standardowo w rejonach podgórskich, zwłaszcza na Podhalu. Na horyzoncie widać jednak zmiany.

Pogoda na najbliższe dni

Przyczyną zmian w pogodzie będzie wspomniany w poprzednim akapicie wyż. Przesunie się on nieco na wschód. Dzięki temu wiatr skręci z północno-wschodniego na wschodni i południowo-wschodni, a to oznacza ocieplenie. W środę jeszcze tego za bardzo nie odczujemy, gdyż zapowiadamy od 1-2 stopni na Podhalu, przez 6 stopni w centrum do 7-8 stopni na zachodzie i północy.

d33b71o

Już w czwartek w całej Polsce temperatura wzrośnie do ok. 9-11 stopni. Następne dwa dni to postępujący wzrost temperatury: w piątek w całym kraju prognozujemy 11-15 stopni, a w sobotę od 13 do 16 stopni, poza pasem nadmorskim, gdzie przez wiatr wiejący od morza będzie najwyżej 6-9 stopni. Co więcej, prawdopodobnie pozostanie z nami ładna pogoda, z dużą ilością słońca.

Niestety, słoneczna aura, w połączeniu z powietrzem napływającym ze wschodu, wiązać będzie się cały czas z zimnymi porankami. Najbliższej nocy miejscami temperatura ma obniżać się jeszcze do -4/-7 stopni, a w rejonach podgórskich do ok. -10 stopni. Następne noce (z czwartku na piątek i z piątku na sobotę) zapowiadają się nieco cieplej, niemniej jednak przymrozki pozostaną, zwłaszcza na Kujawach, północnym-wschodzie, wschodzie i południu Polski.

Pogoda znów przyniesie ochłodzenie

W zeszłym tygodniu we wpisie informowano, że ocieplenie ok. 25 marca nie będzie zapowiedzią prawdziwej wiosny i chłód jeszcze wróci. Z tych zapowiedzi się nie wycofujemy.

d33b71o

Pogoda zacznie zmieniać się już w okolicach niedzieli/poniedziałku. Najpierw z zachodu wkroczy do naszego kraju front atmosferyczny z porcją opadów deszczu, po którego przejściu spłynie do Europy Środkowej na nowo zimne powietrze z północy. Dlatego sama końcówka marca przyniesie powrót nocnych przymrozków do całej Polski, w dzień mniej niż 10 stopni, a opady, jeżeli już będą występować, to nie tylko w postaci deszczu, ale również deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Jest spora szansa na to, że co najmniej do świąt pogoda w Polsce się nie ustabilizuje. W dalszym ciągu przeplatać będą się ze sobą okresy naprawdę ciepłe, iście wiosenne, jak i zdecydowanie chłodniejsze.

Arkadiusz Płachta - bloger pogodowy

d33b71o

Podziel się opinią

Share
d33b71o
d33b71o
Więcej tematów