Będzie bezpieczniej. Nowe narzędzie policji wkracza do gry
Wejherowska policja odebrała nowe narzędzie do walki z kierowcami, którzy prowadzą pojazd pod wpływem środków odurzających lub psychoaktywnych. Teraz kontrole drogowe będą łatwiejsze i skuteczniejsze. Wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa.
Policjanci z Wejherowa mogą teraz jeszcze skuteczniej walczyć z kierowcami, którzy prowadzą pojazdy pod wpływem środków odurzających. Do tamtejszej Komendy Powiatowej Policji w trafiło kilkadziesiąt sztuk narkotestów. Nowe "narzędzie", czyli 60 sztuk narkotestów o łącznej wartości 7 tys. złotych, przekazano w wejherowskim ratuszu we wtorek.
- Gdy pytamy mieszkańców co jest dla nich najbardziej istotne, to na pierwszym miejscu wymieniają bezpieczeństwo - powiedział Krzysztof Hildebrandt, prezydent miasta, w rozmowie z Twoją Telewizją Morską. - Bezpieczeństwo ma szeroki charakter, ponieważ związane jest z ochroną zdrowia, możliwością bezpiecznego przebywania, ale też z działaniami, które tworzą dzisiejsze zagrożenia, czyli alkoholizm i narkotyki. Cieszymy się, że to wsparcie, które przekazaliśmy policji, będzie służyło bezpieczeństwu wszystkich - dodał.
Dzięki narkotestom policjanci mogą kontrolować kierowców pod kątem obecności substancji odurzających i psychoaktywnych w organizmie. Takie badanie w ciągu kilku minut jest w stanie wykryć w ślinie kierowcy obecność narkotyków, m.in. kokainy, amfetaminy, metamfetaminy, ekstazy czy THC.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- My jako policja oczywiście posiadamy elektroniczne urządzenia do badania obecności środków odurzających w organizmie, ale tego typu testy, które otrzymaliśmy, w sposób łatwiejszy oraz mobilny pozwolą nam na wykonywanie kontroli i do działań prewencyjnych. W konsekwencji, mam nadzieję, spowoduje to poprawę bezpieczeństwa na drogach miasta i powiatu - oświadczył podinsp. Sebastian Pastucha, pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Wejherowie.
Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zależą od tego, czy zostanie to zakwalifikowane jako wykroczenie czy przestępstwo. W przypadku wykroczenia grozi areszt lub grzywna od 50 zł do nawet pięciu tysięcy zł. Jeśli zostanie postawiony zarzut przestępstwa, sprawca musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do 2 lat.
Źródło: nadmorski24.pl