"Będę szukał w słowach papieża potwierdzenia potrzeby pamięci"
Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, prof. Witold Kulesza, spodziewa się, że w przemówieniu wygłoszonym w byłym obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau, papież Benedykt XVI wskaże na potrzebę pamięci jako podstawę pojednania między narodami.
28.05.2006 | aktual.: 28.05.2006 15:25
W słowach Benedykta XVI będę szukał umocnienia siebie samego w przekonaniu, że pojednanie ma sens tylko wtedy, jeżeli oparte jest na pamięci - powiedział PAP prof. Kulesza, który jest wśród gości zaproszonych na popołudniową modlitwę i spotkanie z papieżem w byłym obozie.
Poszukiwał będę zatem w słowach papieża potwierdzenia potrzeby pamięci. Jeżeli zapomnimy o tym, co się tutaj stało, pojednanie między narodami ofiar i narodami sprawców straci wszelki sens, bo dlaczegóż mielibyśmy się jednać, jeśli zapomnieliśmy już o tym, co nas podzieliło? - ocenił prof. Kulesza.
Przed Pomnik Ofiar Obozu, zlokalizowany w pobliżu krematoriów byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, przybywają goście i wierni, którzy wezmą udział w spotkaniu z papieżem. Wielu z nich to byli więźniowie, których wyróżniają chusty i opaski, przypominające ich gehennę. Są także pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były obóz.