Trwa ładowanie...

Będą zmiany na znakach drogowych. Przepisy już gotowe

Nie Lviv, Vilnius czy Kaunas, ale Lwów, Wilno i Kowno - resort infrastruktury i budownictwa opublikował projekt rozporządzenia, które zmieni znaki drogowe na trasach w pobliżu granic. Nazwy miast leżących w sąsiednich państwach będą pisane także w języku polskim.

Będą zmiany na znakach drogowych. Przepisy już gotoweŹródło: PAP/DPA, fot: Lars Halbauer
d1saro5

Jak wyjaśnia RMF FM, zgodnie z planowanymi zmianami, na tablicach z informacją o odległości do zagranicznego miasta, jego nazwa oryginalna będzie umieszczania w nawiasie. Pierwsza ma być nazwa w naszym języku.

Z szacunków urzędników ministerstwa wynika, że wymiana 400 tablic będzie kosztować na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ok. 30 mln zł.

Zobacz też: Ile kosztuje prędkość?

Nie wskazano kwoty, którą będą musiały wydać samorządy. Na zmiany resort daje jednak dużo czasu - wszystkie oznaczenia mają być dostosowane do nowych regulacji w 2022 roku.

d1saro5

Bez zmian w ustawie i kodeksie

O zmianę prawa apelował od wielu miesięcy poseł Sylwester Chruszcz z Kukiz'15. Przywoływał głosy kierowców, którym nie podobały się oznaczenia m.in. przy autostradzie A4 w kierunku przejścia granicznego w Korczowej i obwodnicy Augustowa na krajowej "8". Poseł chciał nowelizacji prawa o ruchu drogowym i ustawy o języku polskim.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zgodziła się z argumentacją parlamentarzysty, ale zdecydowało jednak, że zmieni rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych. - To lepsze rozwiązanie - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury Bogdan Oleksiak z departamentu transportu drogowego MIB.

d1saro5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1saro5
Więcej tematów