Będą protestować przed aresztem w związku z aresztowaniem reżysera Grzegorza Brauna
Środowiska prawicowe planują w sobotę protest pod wrocławskim aresztem śledczym. Ma to związek z niedawnym aresztowaniem reżysera Grzegorza Brauna.
01.08.2014 | aktual.: 01.08.2014 18:34
Na sobotę 2 sierpnia wrocławskie środowiska prawicowe zapowiedziały pod aresztem śledczym przy ul. Świebodzkiej protest w związku z aresztowaniem dokumentalisty i reżysera, Grzegorza Brauna. Reżyser przebywa w areszcie od wtorku, 29 lipca. Protest będzie też, zdaniem organizatorów, "piętnował używanie wymiaru sprawiedliwości do systemowej obrony komunistycznych zbrodniarz wbrew art. 2 i art. 19 Konstytucji RP".
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 16.00 pod budynkiem aresztu. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Solidarność Walcząca na czele z Kornelem Morawieckim, wrocławski oddział stowarzyszenia Solidarni 2010, wrocławski Klub Gazety Polskiej, KPN Niezłomni oraz Organizacja Monarchistów Polskich.
Organizatorzy zachęcali także do wysyłania konwencjonalnych listów poparcia dla Grzegorza Brauna na adres wrocławskiego aresztu śledczego. Domagają się natychmiastowego uwolnienia reżysera oraz ukarania sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia, Krzysztofa Korzeniowskiego, który wydał decyzję aresztowania Brauna.
Grzegorz Braun został zatrzymany we wtorkowy poranek w swoim mieszkaniu na wrocławskich Krzykach. Policja dokonała także rewizji mieszkania. Został osadzony w areszcie śledczym na 7 dni na mocy kary zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia.
Braun został skazany na karę siedmiodniowego aresztu po tym, jak 13 marca 2014 r. opuścił salę rozpraw Sądu Rejonowego we Wrocławiu. Był to akt protestu wobec uniemożliwienia przez sąd przesłuchania kluczowego świadka w sprawie, w której reżyser został oskarżony o pobicie sześciu policjantów.
Sprawa ciągnie się od roku 2008, kiedy podczas manifestacji z okazji rocznicy mordu w Katyniu Grzegorz Braun został zatrzymany przez policję. Następnie złożył on skargę na działanie policjantów. Została ona oddalona jako bezzasadna, a reżyserowi postawiono zarzut pobicia sześciu funkcjonariuszy. W świetle przepisów grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Marcowa rozprawa była jedną z kolejnych, na które stawiał się w ostatnich latach reżyser.
Grzegorz Braun jest autorem wielu filmów dokumentalnych, m.in. "Plusy dodatnie, plusy ujemne", opowiadający o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa, jaką miał podjąć w latach 70. Lech Wałęsa, "Towarzysz Generał", przedstawiający kulisy wybuchu stanu wojennego, czy cykl "Errata do biografii", pokazujący związki z komunistyczną bezpieką znanych polskich literatów i artystów.