Polska"Będą korekty w projekcie ustawy zdrowotnej"

"Będą korekty w projekcie ustawy zdrowotnej"

Rząd zamierza dokonać korekt w projekcie
ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków
publicznych, którego drugie czytanie odbędzie się w środę w
Sejmie. Zmiany mają dotyczyć m.in. wykreślenia zapisu o możliwości
przejmowania przez NFZ majątku ZOZ-ów - zapowiedział na
konferencji prasowej minister zdrowia Marek Balicki.

24.07.2004 16:00

W poniedziałek będziemy przeglądać całą ustawę i wspólnie z posłami, którzy stanowią zaplecze parlamentarne rządu zdecydujemy, co trzeba jeszcze zmienić. Poprawki będą zgłoszone. Dzisiaj wydaje się, że jest kilka spraw, które wymagają doprecyzowania, czy innego zredagowania - powiedział Balicki, który uczestniczył w sobotę w zorganizowanej przez SLD konferencji "Rola i zadania organów założycielskich w ochronie zdrowia - nowe regulacje prawne".

Dodał, że zmieniony zostanie m.in. dawny art. 105, zakładający, że NFZ miałby prawo windykowania pożyczek udzielanych ZOZ-om, a w przypadku niemożności ich ściągnięcia, przejmowania ich majątku w części, lub całości.

Komisja Zdrowia przyjęła zapis umożliwiający NFZ, przekazującemu zakładom opieki zdrowotnej pieniądze na ich działalność, udzielanie im pożyczek. Pieniądze na pożyczki mają - w myśl przyjętych przepisów - pochodzić z pieniędzy nie będących składkami na ubezpieczenie zdrowotne.

Zapisy zostały przyjęte, pomimo wątpliwości zgłaszanych podczas dyskusji. Wskazywano wówczas m.in. na to, że nie są podane kryteria, według których miałyby być udzielane pożyczki, a propozycje mogą prowadzić do wielu nadużyć.

Minister zapowiedział, że kwestia pożyczek zostanie w krótkim czasie kompleksowo uregulowana w ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji ZOZ-ów.

Komentując przedstawione w sobotę przez PSL pomysły na polepszenie sytuacji w służbie zdrowia, Balicki powiedział, że najpierw trzeba stworzyć ogólne ramy prawne, przeprowadzić dyskusję na temat finansowania opieki zdrowotnej, a dopiero potem przyjmować szczegółowe regulacje.

Prezes PSL Janusz Wojciechowski uważa, że środki na ochronę zdrowia powinny być wspierane m.in. z podatku akcyzowego od alkoholu i papierosów oraz ze składek na ubezpieczenia komunikacyjne.

Jak zapowiedział, PSL przedstawi w najbliższym czasie w Sejmie konkretne propozycje w tym zakresie. W ocenie szefa PSL, zapewnienie przyzwoitego poziomu ochrony zdrowia byłoby możliwe przy składce w wysokości 11%. Jak zastrzegł, takiej wysokości składki nie uda się osiągnąć natychmiast, ale trzeba do takiego poziomu dążyć.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)