Trwa ładowanie...
d1gsgsg

Będą bili kaszubski rekord w grze na akordeonie

W Kartuzach podjęta zostanie próba ustanowienia piątego kaszubskiego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Bicie rekordu będzie kulminacyjnym punktem "Dnia Jedności Kaszubów" - święta ustanowionego na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach.

d1gsgsg
d1gsgsg

Zapis taki pojawił się w dokumencie wystawionym w marcu 1238 r. przez papieża Grzegorza IX dla książąt Zachodniego Pomorza, a chodziło o nadanie im tytułu "dux Slavorum et Cassubia" (książę Słowian i Kaszub).

Tytułu tego używał również książę Barnim I (1210 - 1278). Natomiast późniejszy władca Zachodniego Pomorza, żyjący w latach 1300 - 1368 książę Barnim III, tytułował się "dux Cassuborum" (książę Kaszubów).

"Dzień Jedności Kaszubów" organizowany jest w różnych miastach Pomorza. Po raz pierwszy obchodzono go w 2004 r. w Gdańsku. Bicie akordeonowego rekordu weszło do programu święta w 2006 r. Był to pomysł Marka Wantocha-Rekowskiego.

Pierwszy rekord padł w Tuchomiu, gdzie jednocześnie grało 114 akordeonistów. Rok później w Kramarzynach dwie kaszubskie melodie wykonało 168 akordeonistów. W 2008 r. w Miastku grało 202 akordeonistów, zaś w 2009 r. w Bytowie jednocześnie wystąpiło 252 muzyków.

d1gsgsg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gsgsg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj