Trwa ładowanie...
d1td7g6

Beata Szydło, jako europoseł, ma ochronę SOP? "Ze względu na dobro państwa"

Beata Szydło, była premier i wicepremier, obecnie europoseł, wciąż jest chroniona przez funkcjonariuszy SOP. Gdy tylko postawi stopę na polskiej ziemi, natychmiast obok niej pojawia się funkcjonariusz. Powód? "Dobro państwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Beata Szydło z wizytą w Węgrowie. Miała ochronę SOP?
Beata Szydło z wizytą w Węgrowie. Miała ochronę SOP? (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d1td7g6

Informację o tym, że Szydło, jako europosłanka, została objęta ochroną SOP, podaje portal tvn24.pl. - Jest chroniona przez SOP w podobnym wymiarze jak szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Obojga dotyczy to na terenie Polski - tłumaczy tvn24.pl jeden z informatorów.

Zobacz także: Węgrów. Kpiny z Beaty Szydło. Wszystko przez jedno zdjęcie

Zgodnie z art. 3 ustawy o SOP wicepremierzy są objęci ochroną z racji sprawowanego stanowiska, podobnie, jak m.in. premier i prezydent. Ochrona ta przysługuje im jeszcze przez miesiąc po tym, jak przestaną pełnić tę funkcję.

d1td7g6

Zobacz także: Szydło schowała flagę UE. To nie ona została skrytykowana

Beata Szydło przestała być wicepremierem 4 czerwca, czyli ochrona przysługiwała jej do 4 lipca. Jednak z ustaleń portalu wynika, że ma ją nadal. I to zgodnie z przepisami ustawy o SOP, które dają szefowi resortu spraw wewnętrznych możliwość objęcia ochroną "innych osób ze względu na dobro państwa".

Za każdym razem, gdy Beata Szydło wraca z Brukseli do domu, na lotnisku w Balicach powinien więc czekać na nią samochód SOP z kierowcą i funkcjonariuszem.

d1td7g6

Zobacz także: Rząd kupuje nowe auta. W środku koniecznie lodówki i telewizja

Ile kosztuje taka ochrona? Według rozmówcy portalu dzienny koszt wynosi ok. 2000 tys. zł. - To koszt paliwa, eksploatacji samochodu, hoteli i diet dla funkcjonariuszy - wylicza.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski dopytywany przez dziennikarzy o ochronę europoseł Szydło odparł, że on nie podejmuje takich decyzji, tylko minister spraw wewnętrznych. - Jeśli minister widziała potrzebę, przyjmuję to ze zrozumieniem. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne - dodał.

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1td7g6

Podziel się opinią

Share

d1td7g6

d1td7g6
Więcej tematów