Trwa ładowanie...
21-04-2016 08:57

Beata Kempa: TK nie może wymuszać obecności szefowej rządu na Zgromadzeniu Ogólnym

• Kempa: nieobecność Szydło nie była próbą umniejszenia znaczenia TK
• Trybunał powinien przestrzegać prawa - dodała szefowa kancelarii premiera
• Skomentowała również wyniki sondażu CBOS dotyczącego sporu wokół TK

Beata Kempa: TK nie może wymuszać obecności szefowej rządu na Zgromadzeniu OgólnymŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d4aj5te
d4aj5te

Szefowa kancelarii premiera powiedziała, że nieobecność premier Beaty Szydło na środowym Zgromadzeniu Ogólnym sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie była próbą umniejszenia znaczenia tej instytucji.

Szefowa kancelarii premiera, Beata Kempa, mówiła w radiowej Jedynce, że Trybunał powinien przestrzegać prawa i nie może ani wymuszać obecności szefowej rządu na Zgromadzeniu Ogólnym, ani publikacji stanowisk, które - według rządu - nie są wyrokami. Kempa zarzuciła Trybunałowi, że nie przestrzega ustawy, regulującej zasady jego działania.

Komentując wyniki sondażu, z którego wynika, że większość Polaków uważa, że to Trybunał ma rację w sporze z rządem, szefowa kancelarii premiera wyraziła opinię, że obywatele nie rozumieją tego sporu. Odnosząc się zaś do środowych słów prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego, że Trybunał jest po to, aby obywatele nie bali się państwa, Kempa powiedziała, że wszystkie instytucje powinny przestrzegać prawa. Wtedy obywatele nie będą się bali.

Kempa podkreślała, że rząd powinien robić wszystko, aby Polacy odczuli, że idzie "dobra zmiana". W najbliższym czasie ministrowie mają się zająć uszczelnieniem systemu podatkowego i sprawą wieku emerytalnego. Pytana o spekulacje, iż pod koniec roku rząd zostanie oceniony przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego, Kempa powiedziała, że rząd pracuje z pokorą i jeśli zajdzie potrzeba zmian w jego składzie, to ministrowie się temu podporządkują.

d4aj5te

W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej blisko połowa respondentów (45 proc.) zadeklarowała, że jest po stronie Trybunału oraz ugrupowań i środowisk opozycyjnych wobec PiS. Więcej niż jedna czwarta (29 proc.) poparła w tej kwestii PiS i obecne władze. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w dniach 31 marca - 7 kwietnia 2016 roku na liczącej 1104 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d4aj5te
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj5te
Więcej tematów