Bazylika św. Floriana w Krakowie będzie odnowiona przed ŚDM
Jeszcze tej jesieni jeden z najstarszych kościołów w Krakowie - bazylika św. Floriana - będzie odnowiony. Proboszcz parafii zabiegał, by świątynia, w której w latach 1949-1951 wikariuszem był Karol Wojtyła, została wyremontowana na Światowe Dni Młodzieży.
- To będzie z pewnością jedna z najczęściej odwiedzanych świątyń w czasie Światowych Dni Młodzieży. W końcu w wikarówce obok bazyliki mieszkał Karol Wojtyła. Kościół jest też położony w atrakcyjnej lokalizacji - w centrum miasta, w dodatku jest to świątynia znajdująca się najbliżej krakowskiego dworca - powiedziała siostra Anna Święcka z komitetu organizacyjnego ŚDM.
W lipcu przyszłego roku teren bazyliki stanie się główną bazą pielgrzymów skupionych w Chemin Neuf (pol. Nowa Droga) - międzynarodowej katolickiej wspólnocie o charakterze ekumenicznym, która powstała na początku lat 70. XX w. we Francji.
Na terenie parafii św. Floriana Chemin Neuf będzie organizować konferencje, spotkania ewangelizacyjne, modlitwy wieczorne, ale i katolickie wydarzenia artystyczne, np. koncerty. - Te wydarzenia będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych pielgrzymów - powiedziała s. Święcka.
Według jej szacunków ok. 8 tys. młodzieży z 30 krajów świata, w tym z tak odległych jak Filipiny, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, przyjedzie z Chemin Neuf do Polski. Ich spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie poprzedzą tygodniowe przygotowania (tzw. festiwal dla młodych) w Łodzi.
W budynkach na terenie parafii św. Floriana nie znajdą zakwaterowania wszyscy członkowie wspólnoty, a prawdopodobnie głównie ci tworzący trzon organizacji. Pozostałych komitet centralny ŚDM rozlokuje w różnych częściach miasta.
Proboszcz parafii św. Floriana ks. Grzegorz Szewczyk chciał, aby wygląd zewnętrzny świątyni był odświeżony na ŚDM. Od ubiegłego roku trwały prace przy zewnętrznej elewacji budynku i dwóch kopułach. Naprawione zostały tynki kościoła, odświeżony kolor ścian, w planie jest odnowienie obu miedzianych kopuł - na razie ukończono prace przy jednej z nich.
Renowacja powinna się zakończyć jeszcze tej jesieni. - Dążyliśmy do tego, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku, by w 2016 r., kiedy przybędą do nas pielgrzymi, wszystko było gotowe - powiedział proboszcz i dodał, że świątynia cieszy się nieustannym powodzeniem wśród turystów zagranicznych, w ostatnich dniach odwiedziło ją kilka grup z Malty.
Kościół św. Floriana znajduje się na Starym Kleparzu, przy placu Matejki. Został zbudowany na przełomie XII i XIII w., w 1216 r. konsekrował go biskup krakowski i kronikarz Wincenty Kadłubek.
Fundacja kościoła wiąże się z legendą o sprowadzeniu z Rzymu do Polski relikwii św. Floriana, patrona strażaków. Kości męczennika przekazał katedrze na Wawelu papież Lucjusz III. Zgodnie z podaniem, konie, które ciągnęły wóz z relikwiami, zatrzymały się na Kleparzu i nie chciały iść dalej na Wawel. Ruszyły dopiero wtedy, kiedy książę Kazimierz Sprawiedliwy i biskup Gedeon złożyli śluby, że w miejscu, w którym się zatrzymały, powstanie kościół dedykowany św. Florianowi.
Jak pisze w przewodniku po bazylice historyk Michał Rożek, kiedyś była ona główną świątynią odrębnego miasta Kleparza. Pełniła także funkcję uniwersyteckiej kolegiaty. Przy bazylice rozpoczynała się tzw. Droga Królewska, która wiodła - przez ul. Floriańską, Rynek, ulice Grodzką, Senacką i Kanoniczą - na Wawel. Przed bazyliką duchowieństwo i profesorowie Akademii Krakowskiej witali ważne osobistości, w tym królów, przybywających do dawnej stolicy. W kolegiacie składano też trumny z ciałami niektórych władców, ale i Tadeusza Kościuszki, przed przewiezieniem ich na Wawel.
Ks. Karol Wojtyła przy kościele utworzył duszpasterstwo akademickie. Dzisiaj wewnątrz kolegiaty jest też klęcznik z różańcem i piuską Jana Pawła II.
Świątynię wielokrotnie niszczyły pożary. Obecną formę, z barokową fasadą i bocznymi kaplicami, uzyskała ona w XVII w. - po pożodze, do jakiej doszło w czasie potopu szwedzkiego.
Wewnątrz bazyliki znajdują się liczne dzieła sztuki. Szczególnie cenne obiekty mieszczą się w przylegającym do bazyliki skarbcu. Są tu m.in. relikwiarz grunwaldzki ofiarowany kolegiacie przez króla Władysława Jagiełłę po bitwie pod Grunwaldem oraz relikwiarz św. Floriana w kształcie ręki z końca XV w.
Koszty remontu bazyliki - ok. 900 tys. zł - pokrywa parafia św. Floriana, przy czym 45 proc. finansów pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.