Trwa ładowanie...

Bauhaus: 100. rocznica założenia Bauhausu w Google Doodle. Sprawdź, co dokładnie upamiętnia animacja Google

Bauhaus: 100. rocznica założenia Bauhausu w Google Doodle. W piątek, 12 kwietnia 2019 Google upamiętnia założenie uczelni Waltera Gropiusa.

Bauhaus: 100. rocznica założenia Bauhausu w Google Doodle. Sprawdź, co dokładnie upamiętnia animacja GoogleŹródło: google.com
d194ji1
d194ji1

100. rocznica założenia Bauhausu w Google Doodle

Dziś, w piątek 12 kwietnia 2019, grafika Google upamiętnia setną rocznicę założenia Bauhausu. Przypominamy, że instytucja, której założycielem był Walter Gropius, powstała z połączenia Szkoły Rzemiosł Artystycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych. Nie była to jednak jedynie szkoła artystyczna, ale również szkoła myślenia. To właśnie ona zapoczątkowała globalny ruch, który przyczynił się do zmiany w sztuce, poprzez zastosowanie zasady „forma podąża za funkcją”. W jej myśl zarówno architekturę, jak i obiekty cechowały skromne, ale eleganckie formy.

Bauhaus – główne idee

Na obszarze całej Europy, od końca XIX, pod wpływem rewolucji przemysłowej pojawiły się niepewności związane z uprzemysłowieniem mebli oraz dekoracji. W Niemczech rozpowszechniły się wówczas tendencje, w których głównym celem teoretyków stała się chęć połączenia fachu technika oraz artysty. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznych i technicznych dzieła. Bauhaus miał duży wpływ na umocnienie tendencji abstrakcyjnej w sztuce i kształtowanie się architektury modernistycznej.

Wśród podstawowych zasad Bauhausu wymieniamy:

  • funkcjonalność opartą zarówno na przesłankach mechanicznych, jak i psychologicznych
  • zniesienie podziału między artystą, architektem, przemysłowcem a rzemieślnikiem
  • wartość nowoczesnej architektury jest zależna od ludzi
  • wprowadzenie do formy architektonicznej warunków regionalnych, kulturowych, klimatów oraz krajobrazów
  • uznanie projektowania zarówno za naukę, jak i sztukę
  • podkreślenie wagi zespołowości przy pracy projektowej
d194ji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d194ji1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj