ŚwiatBaszar al-Asad może utrzymać się u władzy przez wiele lat - ocenia izraelski generał

Baszar al‑Asad może utrzymać się u władzy przez wiele lat - ocenia izraelski generał

Prezydent Syrii Baszar al-Asad może utrzymywać się u władzy jeszcze przez wiele lat, choć utracił już kontrolę nad dużymi obszarami kraju - ocenił jeden z najwyższych dowódców izraelskiej armii w opublikowanym w wywiadzie dla gazety "Jedijot Achronot".

Baszar al-Asad może utrzymać się u władzy przez wiele lat - ocenia izraelski generał
Źródło zdjęć: © AFP | Louai Beshara

Asad "zachowa władzę jeszcze przez wiele lat. Nie widzę żadnej siły, która jutro mogłaby go jej pozbawić, choć zasłużył na to, by odejść z tego świata, i to im szybciej, tym lepiej" - powiedział generał Jair Golan, szef północnego dowództwa armii izraelskiej, przy granicy z Syrią.

Jego zdaniem syryjski prezydent przetrwa obecny impas w walkach z rebeliantami. Według izraelskich obliczeń Asad stracił kontrolę nad ok. 60 proc. terytorium Syrii, ale siły rządowe są w stanie skutecznie stawiać czoło zbrojnej opozycji, ponieważ mają przewagę w uzbrojeniu.

Nie będzie ataku na Izrael?

Generał Golan ocenia, że wbrew swoim wcześniejszym groźbom Syria nie zaatakuje Izraela, ponieważ wojsko syryjskie poniosło zbyt duże straty w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej. Według niego w konflikcie życie straciło ok. 15 tys. żołnierzy, wystrzelono już ok. 40-50 proc. pocisków rakietowych dalekiego zasięgu, a niektóre baterie obrony przeciwlotniczej trafiły w ręce rebeliantów.

Siły Asada "mogą spowodować straty po naszej stronie, bardzo nas nękać, ale obecnie nie są w stanie rozpocząć poważnej kampanii lądowej przeciwko państwu Izrael" - ocenił generał.

10 procent islamistów?

Golan ostrzegł też przed wyolbrzymianiem zagrożenia ze strony dżihadystów walczących w szeregach syryjskiej opozycji. Według Izraela radykalni islamiści stanowią ok. 10 proc. rebeliantów.

Al-Kaida "to groźny, ale stosunkowo prymitywny wróg, który nie ma wsparcia żadnej z regionalnych potęg. Wróg syryjski, wspierany przez (szyicką milicję libańską) Hezbollah oraz Iran, jest o wiele groźniejszy (...)" - powiedział.

Przez ostatni rok Izrael dokonał co najmniej trzech ataków, aby - jak twierdzi - uniemożliwić dostawy zaawansowanej broni od Asada dla Hezbollahu. Według Golana w zamian za walkę po stronie armii syryjskiej bojownicy Hezbollahu domagają się od Syrii precyzyjnych pocisków ziemia-ziemia oraz rakiet przeciwlotniczych i przeciwokrętowych, ale - jak wynika z informacji Izraela - nie żądają syryjskiej broni chemicznej.

Generał chwali porozumienie Rosji i USA

Izraelski generał pozytywnie wypowiedział się o amerykańsko-rosyjskim porozumieniu, w ramach którego syryjskie arsenały chemiczne trafiłyby pod międzynarodową kontrolę i ostatecznie zostałyby zniszczone. Porozumienie to oddaliło groźbę amerykańskiej interwencji zbrojnej w Syrii; była ona rozważana po ataku chemicznym, którego według Waszyngtonu dokonał w sierpniu reżim w Damaszku.

- Jeśli to porozumienie zakończy się sukcesem i doprowadzi do likwidacji (syryjskiej) broni chemicznej, będzie to osiągnięcie - powiedział Golan. Dodał, że akcja zbrojna USA w Syrii przyniosłaby niewielkie korzyści, ponieważ po jej przeprowadzeniu nie dałoby się ustalić strat wśród cywilów ani stopnia zniszczeń w syryjskim arsenale chemicznym.

Od wybuchu konfliktu syryjskiego w marcu 2011 roku zginęło już ponad 100 tys. osób, a liczba uchodźców z tego kraju przekroczyła 2 mln.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)