Baseny otwarte od 6 czerwca. Jakie zasady obowiązują?
Baseny zostaną otwarte ponownie w kolejnym etapie odmrażania gospodarki, czyli od 6 czerwca. Na jakich zasadach będą funkcjonowały? Są wytyczne Ministerstwa Rozwoju i GIS-u.
Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny podały nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania pływalni i saun w czasie trwania epidemii koronawirusa epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Maja one na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i użytkowników basenów, saun oraz innych podobnych obiektów.
Baseny otwarte od 6 czerwca. ZASADY
Aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 użytkowników i pracowników pływalni i saun, konieczne będzie ograniczenie liczby kontaktów na terenie obiektu w danym przedziale czasowym, czyli - co za tym idzie - zmniejszenie liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać na terenie obiektu. "Liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób" - informuje Ministerstwo Rozwoju.
Co więcej, na basenie z jednego toru mogą korzystać maksymalnie 4 osoby jednocześnie. Zarządzający obiektem może tez zdecydować o podzieleniu powierzchni basenu na sektory, aby jednocześnie zbyt duża liczba osób nie znajdowała się w jednym miejscu. Z małych niecek i jacuzzi może korzystać tylko jedna osoba lub kilka osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.
Obiekty, takie jak baseny czy sauny, powinny być wyposażone w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.
W przypadku sauny z obiektu będą mogły korzystać maksymalnie 2 osoby jednocześnie. Ministerstwo Rozwoju i GIS zalecają też, by sauny, które nie zapewniają temperatury większej niż 60 stopni Celsjusza, zostały zamknięte.
Konieczne będzie zasłanianie ust i nosa na terenie pływalni i sauny
Maseczki zdejmowane będą mogły być tylko do samego pływania. "Obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez użytkowników z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie – osłona ust i nosa powinna być zdjęta i pozostawiona wraz z ubraniem w przebieralni, z której należy bezpośrednio udać się pod natrysk i poprzez brodzik przejść do basenu. Ubierając się po kąpieli należy ponownie założyć osłonę ust i nosa w pomieszczeniu przebieralni" - czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju.
Dodatkowe zasady na basenach i w saunach
Przy wejściu na pływalnię lub do sauny zaleca się:
- pozostawienie drzwi wejściowych otwartych (chyba że są one automatyczne), by pracownicy i użytkownicy basenu i sauny nie musieli ich dotykać,
- zaznaczenie 2-metrowych odległości na podłodze przed kasą i szatnią,
- bezpośrednio przed kasą/szatnią będzie mogła znajdować się tylko jedna osoba,
- bransoletki i klucze do szafek muszą być dezynfekowane po każdym użytkowniku,
- z pływalni i sauny nie będą mogły korzystać osoby, mające jakiekolwiek objawy infekcji, przede wszystkim dróg oddechowych,
- z poczekalni zostaną usunięte ławeczki, by nie zachęcać nikogo do dłuższego oczekiwania i przebywania na terenie obiektu.
W przebieralni i pod prysznicem na terenie pływalni i sauny rekomenduje się, by:
- zapewnić ograniczony dostęp do szafek, by można było zachować odpowiedni dystans między korzystającymi z nich użytkownikami,
- określić maksymalną liczbę osób, które będą mogły jednocześnie korzystać z pryszniców,
- po każdym użytkowniku prowadzić dezynfekcję szafek,
- prowadzić regularną dezynfekcję powierzchni wspólnych (klamki, drzwi, uchwyty szafek, półki, ławki, włączniki światła, kurki baterii, poręcze, schody, powierzchnie sanitarne i wokół basenów).