Bartoszewski: w lutym prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie
Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Władysław Bartoszewski powiedział, że decyzja w sprawie kandydata na stanowisko prezesa Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" powinna zapaść do końca lutego. Poprzedni prezes Fundacji Mariusz Muszyński został odwołany przez ministra Skarbu Państwa 27 grudnia ub. roku.
Do końca lutego wszystko powinno być uregulowane - powiedział Bartoszewski, który w Kancelarii Premiera jest Pełnomocnikiem ds. Dialogu Międzynarodowego.
Fundacja pracuje normalnie. Mamy dyrektorów, koordynatorów. Na bieżąco jest udzielana pomoc poszkodowanym. Spokojnie czekamy na powołanie nowego prezesa - powiedziała rzeczniczka FPNP Magdalena Wida.
Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" została powołana w 1991 r. w wyniku umowy między polskim rządami obu krajów. Na mocy tej umowy rząd RFN, przekazał 500 mln DM, na pomoc ofiarom prześladowań nazistowskich.
Podstawowym celem statutowym Fundacji jest świadczenie pomocy ofiarom prześladowań nazistowskich w Polsce, gromadzenie i udostępnianie dokumentacji nazistowskich prześladowań obywateli polskich, prowadzenie działalności edukacyjno-informacyjnej i naukowo - badawczej dla upowszechniania prawdy historycznej o II wojnie światowej, inicjowanie przedsięwzięć służących pojednaniu i porozumieniu między narodami, w tym zwłaszcza między Polakami i Niemcami.