Trwa ładowanie...
d3ptana

Bartłomiej Sienkiewicz sprzedał pamiątki po słynnym pradziadku. Trafią do muzeum

Były szef MSWIA w rządzie PO-PSL Bartłomiej Sienkiewicz sprzedał rękopisy i rodzinne zbiory należące do jego pradziadka, czyli Henryka Sienkiewicza. Eksponaty trafiły do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Za pamiątki po słynnym przodku Sienkiewicz zgarnął pokaźną sumę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartłomiej Sienkiewicz zarobił na kolekcji 300 tys. zł
Bartłomiej Sienkiewicz zarobił na kolekcji 300 tys. zł (Agencja Gazeta)
d3ptana

Ossolineum już w okresie międzywojennym zawarło ze spadkobiercami autora trylogii umowę na wyłączność wydawniczą. Jak twierdzi dyrektor muzeum dr Adolf Juzwenko, pamiątki po Henryku Sienkiewiczu są dla placówki "nie lada gratką".

Zakład wycenił wystawione przez byłego szefa MSWiA zbiory na 350 tysięcy zł. Bartłomiej Sienkiewicz zaoferował, że jeśli muzeum zbierze sumę w ciągu miesiąca, obniży cenę o 50 tys. Ossolineum spełniło warunki, a transakcja doszła do skutku.

Pieniądze na eksponaty wyłożyło miasto. Dzięki zakupowi Wrocław stał się posiadaczem największej kolekcji archiwaliów tego pisarza na świecie. Zbiór zawiera rękopisy, ilustracje autora do jego książek, listy, wizytówki oraz zaproszenia. Część z nich zostanie udostępniona zwiedzającym 8 września.

d3ptana

Źródło: fakt.pl

Zobacz także: Stanisław Tyszka: PiS pompuje Tuska

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ptana

Podziel się opinią

Share

d3ptana

d3ptana
Więcej tematów