Barroso: powstanie fundusz na niwelowanie negatywnych skutków globalizacji
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso
przedstawił nowe propozycje w sprawie budżetu UE na
lata 2007-2013, w tym utworzenie nowego funduszu na niwelowanie
negatywnych skutków globalizacji.
Globalizacja oferuje duże możliwości, ale ma też skutki negatywne - powiedział Barroso. - Chcemy, by UE umiała na nie odpowiedzieć. Nie możemy zajmować się tylko liberalizacją. Chcemy zajmować się też ludźmi, a ludzie nie są liczbami.
Z funduszu mają korzystać firmy, które nie radzą sobie z wyzwaniami globalizacji, np. firmy z branży tekstylnej, które ucierpiały w wyniku zniesienia kontyngentów na import chińskiej odzieży.
Barroso nie poinformował, jak duży będzie nowy fundusz. Zapowiedział jedynie, że znajdzie się on poza unijnym budżetem i będzie zasilany ze środków niewykorzystanych przez kraje UE.
Barroso kolejny raz wezwał sprawującą przewodnictwo w Unii Wielką Brytanię i pozostałe kraje o wypracowanie kompromisu budżetowego jeszcze w tym roku.
Osiągniecie porozumienia budżetowego jeszcze w tym roku jest sprawą kluczową, koszty jego braku zbyt duże - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Barroso.
Wiem, że Wielka Brytania nie planuje poświęcenia szczytu (nieformalnego szczytu 27 października w Hampton Court - PAP) perspektywie finansowej. Rozumiem to, bo nie jesteśmy jeszcze gotowi - powiedział Barroso. Dodał jednak, że chce, by jeden z wniosków szczytu, poświęconego wyzwaniom globalizacji brzmiał: dla przeprowadzenia niezbędnych reform UE potrzebuje budżetu jeszcze w tym roku.
Jose Manuel Barroso przedstawił nowe propozycje w sprawie budżetu UE na lata 2007-13, proponując, by od 2009 roku część środków (1%) przewidzianych na dopłaty bezpośrednie dla rolników została wydana na rozwój obszarów wiejskich.
Wspierając rozwój obszarów wiejskich bardziej przyczyniamy się do wzrostu konkurencyjności - tłumaczył Barroso dziennikarzom.
Jeśli jego propozycja zostanie zaakceptowana przez kraje UE, transfer środków z dopłat bezpośrednich na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich wyniesie 3,2 mld euro w latach 2009-2013, bez zmniejszania ogólnej puli środków na wspólną politykę rolną, zamrożoną w porozumieniu z 2002 roku.
Zaproponował aby każdy kraj przeznaczał 60% otrzymywanych unijnych funduszy na cele Strategii Lizbońskiej, czyli wzrost konkurencyjności i zatrudnienia.
Im więcej kraje przeznaczają na badania, edukację i innowacyjność, wygrywają więcej niż przeznaczając środki na infrastrukturę - powiedział Barroso podczas konferencji prasowej dla grupy dziennikarzy.
Uspokajał jednak, że są pieniądze dla nowych krajów członkowskich. Ale będą one zobowiązane wydawać więcej na konkurencyjność.