"Barroso otrzyma poparcie podczas unijnego szczytu"
Przewodniczący nowej Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso otrzyma podczas najbliższego szczytu szefów państw Unii Europejskiej ich poparcie - powiedział w Brukseli polski minister ds. europejskich Jarosław Pietras.
Jego zdaniem "z punktu widzenia propozycji" w sprawie zmian w Komisji sytuacja wyklaruje się w ciągu najbliższych dni.
Fiasko procesu wyłonienia nowej Komisji Europejskiej, której ma przewodniczyć Barroso, spowodowało kryzys w Unii Europejskiej. Bezpośrednią jego przyczyną był mający odpowiadać za sprawy sprawiedliwości i praw człowieka Włoch Rocco Buttiglione, krytykowany przez większość eurodeputowanych za poglądy na kwestie homoseksualizmu i roli kobiet w społeczeństwie.
Był on jednak kamyczkiem, który poruszył lawinę; wiadomo, że zmiany wśród nominowanych komisarzy nie zakończą się na zastąpieniu Buttiglionego innym przedstawicielem Włoch.
Barroso zwrócił się już do władz Łotwy o mianowanie innego komisarza na miejsce Ingridy Udre, która miała odpowiadać za podatki, i Ryga przychyliła się we wtorek do tej prośby. Przedstawiciel władz łotewskich poinformował, że nowym kandydatem Rygi jest wytrawny dyplomata Andris Piebalg, który pełnił funkcję ministra edukacji i finansów.
Według mediów irlandzkich możliwe jest, że desygnowany przez rząd zielonej wyspy Charlie McCreevy, który miał objąć tekę komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, "zamieni się" nią z Holenderką Neelie Kroes, która miała odpowiadać za konkurencję. Europosłowie nie wierzyli, że Kroes będzie mogła zachować bezstronność jako komisarz ds. konkurencji w sytuacji, gdy w przeszłości pełniła wysokie funkcje w radach nadzorczych i zarządach ponad pięćdziesięciu spółek.
Holandia nie jest jednak przychylna takiemu przetasowaniu.
Rząd Holandii podtrzymuje swoje poparcie dla kandydatury Neelie Kroes na stanowisko komisarza ds. konkurencji - powiedział we wtorek holenderski minister spraw zagranicznych Bernard Bot. "Holandia bezwarunkowo popiera jej kandydaturę na unijnego komisarza i nie wątpię, że zostanie ona zaakceptowana na tym stanowisku" - powiedział Bot w Brukseli.
Krytykę europosłów "za niekompetencję" w dziedzinie energii, którą miał się zajmować, wywołał też Węgier Laszlo Kovacs. Agencja Reuters cytuje węgierskiego informatora, według którego możliwe jest, iż zostanie mu powierzony inny obszar odpowiedzialności.
Jose Barroso wycofał się ostatecznie pod koniec października z poddania pod głosowanie Parlamentu Europejskiego składu nowej Komisji Europejskiej, gdy okazało się, że skład Komisji wywołuje krytykę wielu deputowanych. Parlament Europejski może zablokować w głosowaniu całą Komisję; poszczególnych komisarzy proponują rządy państw członkowskich, a przewodniczący Komisji ma wpływ na podział kompetencji w tak dobranej drużynie. (reb)
Justyna Wojteczek