HistoriaBarokowe płyty nagrobne odnaleziono... w kurniku

Barokowe płyty nagrobne odnaleziono... w kurniku

• Policja w pow. goleniowskim znalazła barokowe płyty nagrobne
• Płyty zaginęły w 1964 r.
• Ich właściciel używał ich jako... podestu do kurnika

Barokowe płyty nagrobne odnaleziono... w kurniku
Źródło zdjęć: © Komenda Główna Policji | Jedna z odnalezionych płyt na zdjęciu archiwalnym

• Policja w pow. goleniowskim (woj. zachodniopomorskie) znalazła barokowe płyty nagrobne
• Płyty zaginęły w 1964 r.
• Ich właściciel używał ich jako... podestu do kurnika

Jak podaje na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji, zachodniopomorscy policjanci zabezpieczyli barokowe płyty nagrobne z kościoła w Stepnicy. Zaginęły one w nieznanych okolicznościach po 1964 r. Poszukiwano ich w ramach programu ''Rejestracja zabytków sakralnych w powiecie goleniowskim''. Za realizację programu odpowiedzialna jest Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.

Odnalezione płyty służył jako podest do kurnika w jednym z gospodarstw w powiecie goleniowskim. Płyty liczą blisko 300 lat. Zachowały się w dobrym stanie, choć są w połowie przełamane. Uszkodzenie powstało prawdopodobnie podczas transportu w latach 60. ubiegłego wieku.

Jedna z płyt należała do żeglarza Christiana Krentzin, który zmarł w 1753 r. Napis na drugiej jest nieczytelny.

Ważące 500 kg znalezisko przetransportowano do kościoła św. Jacka w Stepnicy. Proboszcz tej parafii zamierza przeprowadzić renowację płyt i wyeksponować je wewnątrz kościoła. Właściciel kurnika nie będzie odpowiadał za kradzież, ponieważ przestępstwo przedawniło się już w 1974 r., a on sam w momencie zaginięcia płyt miał zaledwie 3 lata.

Policja nadal poszukuje pozostałych trzech płyt nagrobnych z kościoła w Stepnicy: proboszcza - Martina Lamprechta z 1748 roku, burmistrza Stepnicy i żeglarza Johanna Dawida Engel z 1789 roku oraz żeglarza Friedricha Grafa (1709-1742).

(oprac. Robert Jurszo)

Źródło artykułu:Policja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)