Bariery w dostępie do Funduszy Europejskich z perspektywy mniejszych miejscowości w Polsce
Kluczowym założeniem polityki spójności Unii Europejskiej jest zmniejszanie dysproporcji gospodarczych i społecznych pomiędzy regionami.
14.12.2024 22:32
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Projekty w ramach Funduszy Europejskich stymulują rozwój regionów poprzez wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy i podnoszenie jakości życia mieszkańców. Pomimo że Polska od ponad 20 lat jest beneficjentem Funduszy Europejskich i wiele przedsiębiorstw, samorządów, organizacji samorządowych skorzystało z możliwości rozwoju, to jednak nadal są obecne ograniczenia, które utrudniają dostęp do pieniędzy unijnych.
Z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że dostęp do Funduszy Europejskich dla mniejszych miejscowości jest utrudniony przez szereg barier. Na pierwszym miejscu znalazł się brak środków na wkład własny, który wskazało aż 44 procent respondentów.
Drugą najczęściej wymienianą przeszkodą jest niewystarczające wsparcie doradcze i trudności z dostępem do ekspertów, co stanowi problem dla 34,3 procent badanych. Na trzecim miejscu uplasował się brak wiedzy o funduszach, wskazany przez 32,5 procent uczestników badania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozostałe bariery wymienione w badaniu:
· Procedury aplikacyjne: 25,5 procent
· Wymagania formalne: 21,4 procent
· Czas rozpatrywania wniosków: 15,9 procent
· Zbyt mało promocji funduszy: 12,4 procent
Z sondażu wynika, że mniejsze miejscowości napotykają wiele trudności w aplikowaniu o Fundusze Europejskie. Najważniejszym problemem jest brak środków na wkład własny, co ogranicza możliwość uczestnictwa w projektach. Również połączenie niewystarczającej wiedzy o programach z utrudnionym dostępem do ekspertów czy doradców w znacznym stopniu utrudnia skuteczne przygotowanie wniosku.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27 października 2024 roku metodą CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego