Bariera dla unijnych pieniędzy
Ministerstwo Finansów chce, aby korzystający z programów PHARE i ISPA płacili podatek VAT od usług wykonywanych w ramach projektów finansowanych z tych funduszy, a dopiero później ubiegali się o zwrot jego części - pisze w "Rzeczpospolitej" Paweł Blajer.
27.05.2003 06:15
Oznacza to, że samorządy i przedsiębiorcy korzystający z funduszy unijnych będą musieli dysponować większymi zasobami gotówki.
Publicysta dziennika przypomina, że obecnie rozliczenie podatku VAT od usług wykonywanych w ramach projektów PHARE i ISPA odbywa się na preferencyjnych warunkach. Korzystający z funduszy unijnych płacą ten podatek tylko od wydatków finansowanych z własnych środków. Pozostała część usług, sfinansowana środkami pochodzącymi z funduszów unijnych, jest objęta zerową stawką VAT.
Jak dowiedziała się gazeta z wiarygodnego źródła, resort finansów proponuje zlikwidowanie możliwości korzystania ze stawki zerowej przy zakupie usług za pieniądze z funduszy unijnych. Ministerstwo chce, by w przypadku inwestycji finansowanych częściowo pomocowymi środkami trzeba było od razu zapłacić cały VAT według normalnych stawek, a dopiero potem ubiegać się o jego zwrot od części opłaconej przez Unię.
Oznacza to nic innego jak konieczność wyłożenia przez samorządy i firmy większych pieniędzy już w momencie rozpoczynania inwestycji.
Jak ustaliła gazeta, propozycja Ministerstwa Finansów w konsultacjach międzyresortowych spotkała się z bardzo ostrą krytyką. Przedstawicielowi redakcji dziennika powiedziano w ministerstwie jedynie, że trwają prace, ale nie chciano mówić o szczegółach. (mk)
Więcej: Bariera dla pieniędzy