Barbórka 2023. Co to za święto? Obchodzą je nie tylko górnicy

Rokrocznie 4 grudnia przypada wspomnienie świętej Barbary z Nikomedii. Tego dnia w Polsce obchodzona jest Barbórka. Choć uroczystość najmocniej kojarzona jest z górnikami, w jej trakcie swoje święto obchodzą również osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych oraz geolodzy. Jak obchodzona jest Barbórka?

Barbórka 2023. Co to za święto? Historia, tradycje
Barbórka 2023. Co to za święto? Historia, tradycje
Źródło zdjęć: © PAP | Zbigniew Meissner

Dzień Górnika, czyli Barbórka to święto najhuczniej obchodzone na Śląsku oraz w miejscach tradycyjnie związanych z górnictwem i wydobyciem. Tradycja obchodów tej uroczystości sięga średniowiecza. Jak wyglądają zwyczajowe obchody Barbórki w Polsce?

Barbórka. Kim była święta Barbara?

Święta, w której wspomnienie obchodzona jest Barbórka, jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy, górników, hutników, marynarzy, żołnierzy oraz rybaków. Jej postać jest znana ze średniowiecznych podań - jej istnienia nie odnotowują antyczni Ojcowie Kościoła, ani Martyrologium Hieronima. Mimo niepewności historycznej, kult świętej przez wieki był bardzo silny - w 1969 roku został on jednak ograniczony do wspomnienia i czci lokalnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Budujemy skansen energetyczny". Alarmujące słowa o transformacji energetycznej

Święta Barbara według legend urodziła się w pogańskiej rodzinie. Wysłana na naukę do Nikomedii poznała i przyjęła chrześcijaństwo, co nie spodobało się jej ojcu. Ten doniósł na córkę do władz prześladujących wówczas chrześcijan. Jedna z wersji podania wskazuje, że Barbara, uciekając przed prześladowaniem i gniewem ojca, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła - z tego względu uznawana jest za patronkę górników.

Barbórka. Obchody. Jakie są tradycyjne formy świętowania 4 grudnia?

Barbórka jest świętem, znanym wśród górników i osób związanych z wydobyciem od średniowiecza. Zgodnie z tradycją, obchody Dnia Górnika powinny rozpocząć się uroczystą mszą świętą. Następnie orkiestra górnicza rozpoczyna przemarsz ulicami osiedli górniczych. Elementem, który musi pojawić się w jego trakcie, jest odegranie górniczego hymnu. 4 grudnia odbywają się również akademie i liczne zabawy, w których wspólnie uczestniczą górnicy i ich rodziny.

Popularną wśród górników formą obchodów Barbórki są także karczmy piwne. Udział w nich biorą górnicy oraz osoby związane z górnictwem. W trakcie karczm piwnych odbywa się rywalizacja na punkty, a także uroczyste przyjęcie młodych adeptów do braci górniczej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)