Barbórka 2023. Data, historia. Tego dnia świętują nie tylko górnicy
Barbórka jest tradycyjnym świętem, obchodzonym w dniu wspomnienia świętej Barbary z Nikomedii - patronki ciężkiej pracy oraz dobrej śmierci. To dzień celebrowany w szczególny sposób w regionach historycznie związanych z górnictwem. Jaka jest jego historia?
Barbórka najczęściej kojarzona jest ze świętem górników. Tego dnia swój dzień obchodzą jednak również geolodzy oraz wszystkie osoby, które wykonują zawody związane z poszukiwaniem i wydobyciem paliw kopalnych.
Barbórka. Kiedy wypada? Tradycja jej obchodzenia sięga średniowiecza
Barbórka ma stałą datę. Każdego roku jest obchodzona 4 grudnia. W wielu kopalniach jest to dzień wolny od pracy, który jest obchodzony w uroczysty sposób. To święto, powiązane z kultem św. Barbary z Nikomedii, która od XVII wieku jest patronką górników i osób związanych z wydobyciem. Termin Barbórki nie jest przypadkowy. Już w XI wieku na ziemiach polskich obchodzono jej wspomnienie właśnie na początku grudnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niebywałe odkrycie górników. Sensacja na światową skalę
Zgodnie z górniczą tradycją, obchody Barbórki rozpoczynają się mszą świętą odprawianą w kościele lub cechowni. Następnie odbywa się uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która maszeruje przez osiedla górnicze do siedziby zakładu pracy. Tam najczęściej odbywa się dalsza część uroczystości - w tym akademie oraz wspólne spotkania.
Przez wieki Barbórka miała religijno-rodzinny charakter. W czasach PRL-u Dzień Górnika był natomiast obchodzony na szczeblu państwowym. W tym czasie zaczęto również organizować tzw. karczmy piwne. Obecnie w Dniu Górnika w wielu miastach organizowane są koncerty, występy artystyczne oraz inne wydarzenia towarzyszące.
Barbórka 2023. Czym są karczmy piwne?
Karczmy piwne na stałe do obchodów Barbórki weszły w latach 80. XX wieku. Ich przebieg ma stały charakter. Ich uczestnicy, podzieleni na dwie drużyny, zasiadają naprzeciwko siebie, a następnie wspólnie rywalizują ze sobą na punkty. W trakcie karczm piwnych odbywa się również uroczyste przyjęcie młodych adeptów do braci górniczej. Odpowiednikiem karczm piwnych dla kobiet są tzw. combry babskie. Te na stałe weszły do punktu obchodów Barbórki w latach 90. XX wieku.
Zobacz również: Barbórka w świetle legendy o św. Barbarze