Barbórka 2020. Dlaczego święta Barbara jest patronką górników?

Barbórka to Dzień Górnika obchodzony 4 grudnia w uroczystość św. Barbary. Kim była św. Barbara i dlaczego jest patronką górników?

Barbórka 2020
Barbórka 2020
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Michałowski
Anna Piątkowska-Borek

04.12.2020 | aktual.: 02.03.2022 17:40

Barbórka. Patronką górników jest św. Barbara. Kim była kobieta, którą wspominamy 4 grudnia?

Barbara pochodziła z Azji Mniejszej. Była córką Dioskura, bogatego poganina. Piękna i inteligentna dziewczyna zdobywała wykształcenie w Nikomedii. Tam też zetknęła się z chrześcijaństwem i przyjęła chrzest. Co więcej, Barbara złożyła też śluby czystości.

Dioskur, na wieść o tym, co zrobiła jego córka, zamknął ją w wieży. Dziewczynie udało się jednak uciec. Niestety, długo nie cieszyła się wolnością. Schwytaną ponownie Dioskur postawił przed sądem, który skazał ją na śmierć. Ojciec sam wykonał wyrok, obcinając córce głowę. Według przekazów, w okrutnego Dioskura miał wtedy uderzyć piorun, a Barbara zmarła w chwale. Miała też zostać zapewniona, że każda osoba, która będzie ją wspominać, nie umrze bez sakramentów świętych.

Barbórka. Dlaczego św. Barbara jest patronką górników?

Św. Barbara jest uznawana za patronkę trudnej i niebezpiecznej pracy, głównie związanej z wybuchami. Górnicy jednak nie tylko dlatego wybrali ją sobie na swoją patronkę. Według legendy św. Barbara, uciekając z wieży, miała się przeciskać przez niewielką skalną szczelinę. A tak samo przecież na co dzień robią górnicy.

Barbórka 2020 w całej Polsce

Dzień Górnika obchodzony jest w całej Polsce, nie tylko na Śląsku, choć oczywiście Barbórka najbardziej kojarzy się właśnie z Górnym Śląskiem, gdzie kopalń jest najwięcej. Górnicy pracują też jednak w innych częściach kraju, choćby w Małopolsce, na Dolnym Śląsku czy w centralnej Polsce.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)