Trwa ładowanie...

Barack Obama zapowiada dodatkowe kontrole na granicach w związku z Ebolą

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że jego rząd pracuje nad dodatkowymi sposobami kontroli pasażerów przybywających do USA samolotami, aby zidentyfikować osoby zarażone wirusem Ebola. Ocenił, że ryzyko wybuchu epidemii Eboli w USA jest "wyjątkowo małe".

Share
Barack Obama zapowiada dodatkowe kontrole na granicach w związku z Ebolą
Źródło: PAP/EPA, Fot: SIPA USA-KT
d45n9d8

Obama zapowiedział, że podejmowane są kroki mające wzmocnić ochronę Amerykanów przed ebolą. Prezydent zaliczył do nich dodatkowe szkolenia i instrukcje dla lekarzy oraz pracowników ochrony zdrowia, które mają na celu uświadomienie im zagrożenia i zapoznanie ich z procedurami postępowania w wypadku wykrycia osoby zarażonej.

Opracowywane są też dodatkowe procedury kontroli pasażerów na lotniskach. Według Reutera, Biały Dom, jak dotychczas, nie rozważał zakazu podróży do i z Afryki Zachodniej do USA.

d45n9d8

Prezydent ocenił, że reakcja społeczności międzynarodowej na rozwój epidemii jest niewystarczająca. W rozmowie z dziennikarzami po naradzie z czołowymi funkcjonariuszami rządu USA zaangażowanymi w walkę z wirusem, Obama oświadczył, że zamierza nasilić naciski na "niektóre duże kraje", aby zwiększyły pomoc dla krajów Afryki Zachodniej walczących z epidemią Eboli. Nie sprecyzował, o jakie kraje chodzi.

W niedzielę poinformowano, że pierwszy pacjent, u którego w USA wykryto zakażenie wirusem Ebola jest w stanie krytycznym. Choroba u pochodzącego z Liberii Thomasa Duncana rozwinęła się już po jego przybyciu do Ameryki. W odosobnieniu z własnej woli przebywa również 100 innych osób, które przypadkowo lub pośrednio zetknęły się z Duncanem.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na gorączkę krwotoczną, wywołaną przez rozwijającą się od kilku miesięcy epidemię, zmarło na całym świecie prawie 3,5 tys. osób, a 7,5 tys. zostało zainfekowanych.

d45n9d8

Podziel się opinią

Share
d45n9d8
d45n9d8
Więcej tematów