Trwa ładowanie...
d1r6vw8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Barack Obama: To nie ja, a Republikanie stworzyli Donalda Trumpa

• Prezydent Barack Obama odrzucił formułowane przez niektórych Republikanów zarzuty
• Jakie? Że to on ponosi odpowiedzialność za popularność Donalda Trumpa
• Zdaniem Obamy republikańskie elity same są sobie winne, gdyż od lat uprawiają bezkompromisową politykę
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Barack Obama: To nie ja, a Republikanie stworzyli Donalda Trumpa
(PAP/EPA, Fot: RICHARD ELLIS)
d1r6vw8

- Byłem obwiniany za wiele rzeczy, ale obarczanie mnie winą za ich (republikańskie prawybory) jest czymś zupełnie nowym - powiedział Obama w czwartek, odpowiadając na pytania podczas konferencji prasowej z nowym premierem Kanady Justinem Trudeau.

Jak dodał, to nie on ponosi odpowiedzialności za "załamanie" jakie ma miejsce w Partii Republikańskiej (GOP). Natomiast "obiektywnie i uczciwie można stwierdzić", że to republikańskie elity oraz konserwatywne media tolerowały bezkompromisowość i wmawiały wyborcom przez ostatnie siedem lat, że należy sprzeciwiać się wszystkiemu, co on (prezydent USA) proponuje, a jakąkolwiek współpraca będzie uznana zdradę.

- To stworzyło do pewnego stopnia środowisko, w którym ktoś taki jak Trump może teraz kwitnąć - dodał Obama. Nowojorski miliarder i lider republikańskiego wyścigu o nominacje prezydencką nie przestaje szokować atakując imigrantów, muzułmanów, kobiety, czy naśmiewając się z niepełnosprawnego dziennikarza.

d1r6vw8

Zdaniem Obamy Trump nie różni się jednak tak bardzo w swych propozycjach, zwłaszcza w kwestii imigracji, od swych rywali - ultrakonserwatywnego senatora z Teksasu Teda Cruza i senatora z Florydy Marco Rubio. Obama przyznał, że Trump jest ostrzejszy w retoryce ale i Cruz i Rubio są przeciwni legalizacji pobytu w USA nielegalnych imigrantów, "pomimo faktu, że ich rodziny skorzystały na otwartości naszego społeczeństwa". Zarówno Cruz jak i Rubio mają kubańskie korzenie.

Obama dodał, że są "myślący" Republikanie, którzy martwią się rozwojem sytuacji w ich partii i zapewnił, że również w jego interesie jest, by GOP był poważną partią opozycyjną.

Zobacz również: Superwtorek: Donald Trump wygrywa, ale mniej spektakularnie niż myślano

d1r6vw8

Podziel się opinią

Share

d1r6vw8

d1r6vw8
Więcej tematów