Trwa ładowanie...
IAR

Barack Obama rozmawiał z Władimirem Putinem m.in. o Ukrainie i Syrii

• Prezydent USA rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji • Tematem rozmowy była Ukraina oraz starania o polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii
Share
Barack Obama rozmawiał z Władimirem Putinem m.in. o Ukrainie i Syrii
Źródło: PAP/EPA, Fot: EVAN VUCCI
d3mk7fc

Według Kremla jednym z tematów rozmowy, która odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej, była sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Obaj prezydenci są zgodni, że na testy jądrowe Korei Północnej trzeba ostro reagować.

Nie wiadomo, co Putin i Obama rozumieją pod słowami "ostra reakcja" na próby z bronią atomową przeprowadzane przez Koreę Północną. Wcześniej bowiem USA postawiły w stan gotowości swoich żołnierzy stacjonujących na Półwyspie Koreańskim, a Moskwa wezwała do "uregulowania tej kwestii na drodze dyplomatycznej".

Prezydenci zaapelowali ponadto o deeskalację napięć między Iranem a Arabią Saudyjską.

d3mk7fc

Służba prasowa Kremla poinformowała, że Putin i Obama omawiali też dwustronne kontakty wojskowe, mające na celu konsolidację wysiłków w walce z zagrożeniem terroryzmem na Bliskim Wschodzie.

Biały Dom ujawnił, że znaczna część rozmowy dotyczyła potrzeby realizowania przez Rosję zobowiązań, wynikających z porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie oraz zakończenia wspierania przez Moskwę prorosyjskich separatystów, którzy destabilizują sytuację na wschodzie Ukrainy.

d3mk7fc

Podziel się opinią

Share
d3mk7fc
d3mk7fc
Więcej tematów