Trwa ładowanie...
d3b8qop

Barack Obama rozmawiał z Petro Poroszenko przed szczytem G7

Przed szczytem G7 w Niemczech prezydent USA Barack Obama zadzwonił do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, by omówić konflikt na wschodzie jego kraju i zapewnić go o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji - poinformował Biały Dom.
Share
Petro Poroszenko
Petro PoroszenkoŹródło: WP, Fot: Konrad Żelazowski
d3b8qop

Jak poinformowano w komunikacie, obaj prezydenci "wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi atakami połączonych sił rosyjsko-separatystycznych" koło Doniecka oraz wezwali Rosję i separatystów, by przestrzegali lutowego porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni.

Prezydent Obama - jak dodano - potwierdził "silne poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy", a także zapewnił o woli kontynuowania pomocy dla Ukrainy w przeprowadzeniu reform.

Zapewnił też o zaangażowaniu USA w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązywania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz "konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji i separatystów, tak długo jak nie zostaną spełnione wszystkie postanowienia porozumień z Mińska".

d3b8qop

Jedność w sprawie sankcji

W czwartek Biały Dom poinformował, że na szczycie G7 prezydent USA zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o utrzymanie presji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, zwłaszcza o przedłużenie sankcji gospodarczych.

- Zawsze mówiliśmy, że będą dodatkowe konsekwencje dalszej agresji Rosji - powiedział w czwartek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes. - Ale najpilniejsze dziś jest utrzymanie jedności w sprawie sankcji, które już wdrożyliśmy i które mają bardzo poważne konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki - dodał.

Doradca Obamy przyznał, że priorytetem jest zachowanie jedności w sprawie przedłużenia już nałożonych sankcji, a nie ich zaostrzenie.

d3b8qop

Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata - USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii - spotkają się 7 i 8 czerwca na zamku Elmau, w Bawarii, w Niemczech. Rosja została wykluczona z tych spotkań w ubiegłym roku, po tym jak dokonała aneksji Krymu, naruszając suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Sytuacji na Ukrainie poświęcone będzie spotkanie Obamy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, które ma się odbyć jeszcze przed szczytem.

d3b8qop

Podziel się opinią

Share
d3b8qop
d3b8qop
Więcej tematów