Trwa ładowanie...
d2z74g8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Barack Obama rozmawiał z Petro Poroszenko przed szczytem G7

Przed szczytem G7 w Niemczech prezydent USA Barack Obama zadzwonił do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki, by omówić konflikt na wschodzie jego kraju i zapewnić go o konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji - poinformował Biały Dom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (WP, Fot: Konrad Żelazowski)
d2z74g8

Jak poinformowano w komunikacie, obaj prezydenci "wyrazili głębokie zaniepokojenie ostatnimi atakami połączonych sił rosyjsko-separatystycznych" koło Doniecka oraz wezwali Rosję i separatystów, by przestrzegali lutowego porozumienia z Mińska o zawieszeniu broni.

Prezydent Obama - jak dodano - potwierdził "silne poparcie USA dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy", a także zapewnił o woli kontynuowania pomocy dla Ukrainy w przeprowadzeniu reform.

Zapewnił też o zaangażowaniu USA w poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązywania konfliktu we wschodniej Ukrainie oraz "konieczności utrzymania sankcji wobec Rosji i separatystów, tak długo jak nie zostaną spełnione wszystkie postanowienia porozumień z Mińska".

d2z74g8

Jedność w sprawie sankcji

W czwartek Biały Dom poinformował, że na szczycie G7 prezydent USA zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o utrzymanie presji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, zwłaszcza o przedłużenie sankcji gospodarczych.

- Zawsze mówiliśmy, że będą dodatkowe konsekwencje dalszej agresji Rosji - powiedział w czwartek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes. - Ale najpilniejsze dziś jest utrzymanie jedności w sprawie sankcji, które już wdrożyliśmy i które mają bardzo poważne konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki - dodał.

Doradca Obamy przyznał, że priorytetem jest zachowanie jedności w sprawie przedłużenia już nałożonych sankcji, a nie ich zaostrzenie.

d2z74g8

Przywódcy siedmiu najbardziej rozwiniętych krajów świata - USA, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Włoch i Japonii - spotkają się 7 i 8 czerwca na zamku Elmau, w Bawarii, w Niemczech. Rosja została wykluczona z tych spotkań w ubiegłym roku, po tym jak dokonała aneksji Krymu, naruszając suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Sytuacji na Ukrainie poświęcone będzie spotkanie Obamy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, które ma się odbyć jeszcze przed szczytem.

d2z74g8

Podziel się opinią

Share

d2z74g8

d2z74g8
Więcej tematów